יישור שיניים

יישור שיניים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

שיניים ישרות  – לחייך מבלי להתבייש

אם השיניים שלכם בולטות או עקומות, אם יש לכם רווחים בין השיניים או שהשיניים רוכבות זו על גבי זו, ואם החיוך שלכם לא יפה, זה לא חייב להיות כך. במרפאתו של ד"ר מאיר ממרייב מבצעים יישור שיניים בכל גיל, ולא, אתם לא חייבים להסתובב עם פה מלא בברזלים, באמצעות פלטות שקופות תוכלו ליהנות גם משיניים ישרות ויפות בלי להרגיש אי נעימות ובלי שאף ידע על התהליך האורתודנטי שאותו אתם עוברים.

למה צריך ליישר שיניים?

שיניים צפופות או מנח לא תקין של השיניים עלולים לגרום להצטברות של חיידקים ושאריות מזון בין השיניים ולגרום להתפתחות של מחלת העששת.

שיניים בולטות מדי או שיניים לא ישרות הניצבות בהטיה עלולות להעביר כוחות לעיסה שלא בציר האורך של שורש השן ולגרום לנסיגת חניכיים.

לעתים כאשר המטופל עובר טיפולי של שיקום הפה באמצעות השתלת שיניים ייעזר רופא השיניים באורתודנט כדי להזיז שן אחת או מספר שיניים ולפנות מקום שבו אפשר יהיה להחדיר שתל דנטלי ולהרכיב עליו כתר.

מהו טיפול יישור שיניים?

טיפול אורתודונטי הוא סוג של טיפול שיניים שמטרתו לתקן ליקויים בשיניים ולסתות, כולל פגמים בסגר הפה, שיפור הנשיכה של המטופל, ויצירת חיוך ישר וסימטרי. 

משיגים זאת בעזרת מכשירי יישור שיניים שונים כגון פלטה, רסן ועוד. היישור גם יעזור בדיבור, בלעיסה ובבריאות הפה לטווח ארוך. 

ד"ר מאיר ממרייב - מרכז לרפואת שיינים

באילו מצבים מומלץ ליישר את השיניים? 

יישור שיניים מומלץ במקרים של:

 • שיניים עקומות, מְסוּבָבוֹת, או צפופות.
 • רווחים בין השיניים.
 • שיניים שלא נפגשות בצורה נכונה.
 • שיניים שצומחות באזור הלא נכון של החניכיים.
 • שן חסרה.
 • שן "מיותרת".
 • קושי בדיבור או באכילה.

סגר לא תקין

סגר לא תקין (Malocclusion) הוא אחת מבעיות השיניים הנפוצות ביותר. זה מתבטא בכך שהשיניים העליונות והתחתונות לא מתיישרות כאשר סוגרים את הפה. סגר לא תקין מתרחש בדרך כלל כאשר השיניים צפופות – כלומר השיניים גדולות מדי עבור הפה – או עקומות. אבל זה יכול לקרות גם אם הלסת העליונה והתחתונה לא מיושרות. 

סגר לא תקין מטופל בדרך כלל באמצעות יישור שיניים או פלטה. אם הבעיה חמורה יותר, ייתכן שיהיה צורך בניתוח.

צפיפות בשיניים

צפיפות שיניים מחולקת לסוגים במספר צורות:

לפי הצפיפות:

  • צפיפות קלה – צפיפות קלה מוגדר כשן בודדת שחסרים לה פחות מ-3 מ"מ מרווח.
  • צפיפות בינונית – כאשר 2 או 3 שיניים לא מיושרות, וחסרים 3-5 מ"מ מרווח הלסת.
  • צפיפות חמורה – כאשר השיניים יושבות מחוץ לקו הלסת ויש צורך ביותר מ-6 מ"מ של רווח.


   לפי מצב השיניים בלסת

   • צפיפות קדמית: כאשר השיניים הקדמיות (חותכות וניבים) צפופות או חופפות.
   • צפיפות אחורית: כאשר השיניים האחוריות (קדם טוחנות וטוחנות) צפופות או חופפות.
   • מרווח: זה מתרחש כאשר יש מרווחים בין השיניים עקב שיניים חסרות או נוספות.
   • סיבובים: שיניים עלולות להסתובב בתוך הלסת, מה שמוביל לנשיכה לא מיושרת.
   • שיניים פגועות: שן שלא מצליחה לבקוע מהחניכיים בגלל חוסר מקום.
   • נשיכה עמוקה: כאשר השיניים הקדמיות העליונות חופפות את השיניים הקדמיות התחתונות יותר מדי.
   • נשיכה פתוחה: כשהשיניים הקדמיות העליונות והתחתונות אינן מתחברות כאשר השיניים האחוריות נושכות זו לזו.
   • מנשך תחתון: כאשר הלסת התחתונה והשיניים בולטות קדימה יותר מאשר הלסת העליונה והשיניים.
יישור שיניים מרפאת ד"ר מאיר ממריייב - תמונה לדוגמה

שיניים בולטות או לסת בולטת

זהו מצב שבו השיניים, הלסת העליונה או התחתונה, ממשיכות מעבר ליישור הרגיל. שיניים בולטות יכולות להופיע בכל לסת לחוד, או בשתיהן. התופעה נגרמת על ידי גורמים גנטיים, כתוצאה של נשיכה לא מתאימה, או של בעיה בצמיחת הלסת.

לשיניים בולטות עלולות להיות השפעות שליליות: הן עלולות לשחוק את שיניים מהר יותר, לגרום לנטיה לשבר, ולשבור את השיניים הקדמיות. הן גם עלולות להשפיע על הדיבור והנשיכה. מעבר לכך הן משפיעות על מראה החיוך, והופכות אותו לפחות אסתטי.

טיפול אורתודונטי כגון פלטות, קשתיות שקופות או ניתוח לסת עשויים לתקן שיניים ולסתות בולטות. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בשילוב של כמה שיטות טיפול להשגת התוצאה הרצויה. 

שיטות יישור שיניים

 • שיטת אינסיגניה (INSIGNIA) – שיטה מודרנית ליישור שיניים ללא גשר. מערכת ממוחשבת משלבת תכנון טיפולים דיגיטלי עם סמכים וחוטים מותאמים במיוחד לאנטומיה הדנטלית האישית של המטופל. התהליך מתחיל בסריקת תלת מימד של חלל הפה, הסריקה נשלחת למעבדה בארה"ב, ובהתאם מייצרת את סט הטיפול האישי.
  השיטה ייחודית מכמה היבטים: התוספות שקופות, היישור מהיר יותר, פחות תקלות
 • שיטת הקשתיות השקופות – מתחילים בסריקה של חלל הפה. הרופא מעביר את תוצאות הסריקה התלת מימדית למעבדה, שם מעבדים את הנתונים, מתכננים את הטיפול, ומייצרים סדרת קשתיות שקופות. אלה מתלבשות על השיניים, כאשר התהליך מתנהל על ידי המטופל באופן עצמאי (בפיקוח רופא כמובן). ככל שהשיניים מתקרבות למקום המיועד, מחליפים את הקשתית בקשתית הבאה בסדרה.
  השיטה ייחודית מכמה היבטים: התוספות שקופות, אין פגיעה בשגרת החיים, קל יחסית לשמור על היגיינה, ניתנת להסרה בקלות
 • שיטת INMAN – מיישרי אינמן ניתנים לשליפה פשוטה. הם מיישרים ביעילות שיניים קדמיות בזמן קצר יחסית, שנמדד בשבועות בודדים. שיטת אינמן אינה מתאימה למקרים מאוד בעייתיים; היא יעילה במיוחד במקרי צפיפות שן קלים. התוצאות אסתטיות ונקיות, יחסית לשיטות אחרות, והדבר היחידי שנראה הוא חוט מתכתי דק לרוחב השיניים הקדמיות. כל אלה, בתוספת מחיר נמוך יחסית, הופכים את שיטת אינמן לאפשרות אטרקטיבית. המכניזם עובד באמצעות סליל קפיצי לשוני (לינגואלי) מאחורי השיניים. הקפיץ מפעיל לחץ על השיניים, שדוחף אותן למקום החדש. בצד החיצוני של השיניים נמצא חוט מתכת, שהוא המרכיב שמפעיל לחץ נגדי לשם איזון.
 • שיטת הגשר הפנימי (גשר לינגואלי) – התהליך מתחיל ממדידות מדויקת של הלסת. בהתאם למדידות מייצרים מודל שיניים ממוחשב, לשם תכנון התאמת הסמכים באופן אישי לכל מטופל. לאחר מכן הסמך מותקן מאחורי השיניים.
  לשיטה מספר יתרונות:
  • אין הפרעה אסתטית
  • יש התאמה מדויקת למבנה השיניים
  • הצד החיצוני של השן לא נפגע במהלך ההתקנה
  • אין הצטברות רובד חיידקי ועששת

סוגי גשרים ליישור שיניים שכדאי להכיר

הסוגים הנפוצים (אך לא היחידים) הם:

 • גשר קבוע בשיניים אין עוררים על כך שזהו הסוג הנפוץ ביותר בין הגשרים. בנוי מפונטיק (תותבת) שמקושרת לשני כתרים (מחרסינה). אלה מחוברים לשיניים הסמוכות. התותבת עצמה עשויה כולה חרסינה או שלד מתכת בציפוי חרסינה.
 • גשר קנטיליבר מתאים כאשר רק בצד אחד של הרווח יש שיניים. שן תותבת (פונטיק) מקושרת רק בצד אחד, וליותר משן מאחזת אחת.
 • גשר מרילמד כאשר בשני צידי הרווח יש  שיניים חזקות בלי סתימות גדולות. הפונטיק עצמה היא מפלסטיק, וממנה רצועות מתכת שתתחברנה לשיניים הסמוכות באמצעות שרף שקוף.
 • גשר רושט סוג של תותבת בנויה בצורת כנפיים עם חרירים בצורת משפך, על מנת לחזק את אחיזת השרף. בשימוש הן לשיניים קדמיות והן לאחוריות. 

יישור שיניים באמצעות פלטות שקופות – שיטה מהפכנית, חדשנית ויעילה

אחת השיטות הקלאסיות ליישור שיניים היא השיטה שבה מדביקים על השיניים קוביות מיוחדות, הנקראות בשפה המקצועית סמכים, ומחברים ביניהם בגומיות ובחוטים מיוחדים כדי למתוח ולהזיז את השיניים עד לעמדה הרצויה. זהו תהליך איטי, אך בסיומו מגיעות השיניים לעמדה האופטימלית.

מטופלים רבים, בעיקר בגיל מבוגר יותר, מרגישים אי נעימות לבוא בין אנשים כשאת השיניים שלהם "מעטרים" חוטים וקוביות. הפתרון הוא יישור שיניים באמצעות פלטות שקופות המולבשות על השיניים, הן כמעט שאינן נראות, הן בלתי מורגשות וכך בקלות, ללא מבוכה וללא אי נעימות תוכלו להשיג חיוך זוהר ובריא.

מאיזה חומר עשויה הפלטה?

הפלטה השקופה, הנקראת גם קשתית שקופה או גשר בלתי נראה, עשויה מחומר שפותח במיוחד לשיטה זו והיא מותאמת בהתאמה אישית למבנה השיניים של כל מטופל.

יתרונות יישור שיניים עם פלטה שקופה

יישור שיניים באמצעות פלטות שקופות זו אחת מהשיטות המתקדמות ביותר בתחום יישור השיניים. לשיטה זו יש יתרונות רבים:

 • בלתי נראה – הפלטות העשויות מחומר בשם פולימר שקוף 
 • נוחות מאוד –  אין בהן מתכות או חוטים
 • נשלפות בקלות – אפשר לשלוף אותן מהפה בעת האכילה או בעת צחצוח השיניים וכך להצליח לשמור על רמת היגיינה גבוהה של הפה והשיניים אין הגבלה של אוכל המותר לאכילה וכאשר אתם הולכים לאירוע מיוחד ומעוניינים להיות בו ללא פלטות אתם יכולים להסיר אותן מהשיניים.
 • דיוק מותאם אישית – הפלטות מיוצרות באמצעות סריקה ממוחשבת של מודלים אשר מראים במדויק את המיקום הרצוי של השיניים בכל שלב משלבי הטיפול. הן מיוצרות כסדרה של פלטות אשר ניתנות לשליפה, ובכל טיפול מחליף הרופא את הפלטות הישנות בפלטות חדשות אשר מזיזות את השיניים אל המקום האידיאלי כפי שקבע הרופא בעזרת התוכנה הממוחשבת. כך יכול רופא השיניים לעקוב בדייקנות אחרי תזוזת השיניים ולהתאים כל פעם את הקשתות בהתאם לנתונים העדכניים.
יתרונות יישור שיניים עם פלטה שקופה - ד״ר מאיר ממרייב

המטופל נדרש להרכיב את הפלטות במשך עשרים עד עשרים ושתיים שעות ביממה בממוצע בהתאם להוראות של הרופא. משך הטיפול נקבע בהתאם למצב הפה והשיניים לפני התחלת הטיפול בהתאמה לתוצאות הרצויות.

אולי יעניין אותך: השתלת שיניים לסט תחתונה | יישור שיניים שקוף

תמונה של בחור מחייך עם שיניים לבנות ויפות

יישור שיניים בשיטת הקשתיות השקופות – מבט קצר על מהלך הטיפול

בביקור הראשון אצל רופא השיניים יאסוף הרופא נתונים רלוונטיים, יבצע הרופא צילומים וייקח מטבע של השיניים. על בסיס הנתונים הוא יכין תכנית אישית ליישור שיניים, תכנית המותאמת בדייקנות לכל מטופל.

את הנתונים שאסף הרופא הוא יעביר אל מעבדת השיניים. טכנאי המעבדה מעבדים את הנתונים ויוצרים תוכנה המחלקת את תזוזת השיניים לשלבים בהתאם לתוכנית שבנה רופא השיניים. בהתאם לנתונים שמייצרת התוכנה בונה הטכנאי פלטות המותאמות לכל שלב, פלטות אשר יזיזו את השיניים בהדרגה עד שיגיעו אל המקום הרצוי.

בכל ביקור אצל רופא השיניים יקבל המטופל פלטות חדשות המותאמות למצב העדכני של השיניים. מביקור לביקור הפלטות "יזיזו" את השיניים הטבעיות בתהליך איטי, יחסית, עד שיגיעו אל המיקום הנכון שלהן בלסת ויקבלו את הצורה האידיאלית.

כאשר השיניים יגיעו אל מקומם הטבעי, ידביק הרופא בצד הפנימי של השיניים קיבוע שישמור על השיניים במקום החדש וימנע את התזוזה שלהן.

יישור שיניים באמצעות גשר (סמכים)

יישור שיניים עובד באמצעות כוחות על השיניים במטרה לשנות את להם את המיקום.

כוחות אלה פועלים בתוך הפה או מחוץ לפה באמצעות מכשירים שונים כגון: רסן, בולם סנטר, סמבים, קשתיות וכו'. הפעלת הכוחות מצריכה עיגון (חיצוני או פנימי) שנשען על נקודה חזקה ויציבה. זה הבסיס לשיטות שהוזכרו לעיל.

תהליך יישור שיניים שלב אחרי שלב 

יישור שיניים כולל בדרך כלל את השלבים האלה:

 1. הכנה של האזור שמשמש לעיגון
 2. התקנת אחיזות לשיניים המתוכננות להזזה
 3. התקנת המכשיר שמפעיל את הכוח על אותן שיניים
 4. ביקורת תקופתית, הערכה האם לשנות תוכנית 
 5. הערכה והתאמה חוזרת של תוצאות מול ציפיות.
 6. הסרת אביזרי היישור, והתקנת קיבוע לשם ייצוב המצב לטווח ארוך.
 7. מעקב וביקורת

כמה זמן לוקח ליישר את השיניים?

אין תשובה חד משמעית משום שהנושא הוא מאוד אינדיבידואלי ותלוי בהרבה גורמים. ומטופלים שונים מגיבים באופן שונה, השיטות שונות, יש משמעות לגיל, למצב הפה ואפילו לשיתוף הפעולה של המטופל עם הרופא; גם מהירות התגובה של השיניים היא אישית.

הטיפול נמשך בכל מקרה כמה חודשים עד כשנתיים. 

רופא שיניים מקצועי מסוגל להעריך את תקופת הטיפול מתוך הכרת המטופל, תוך הסתמכות על ניסיון קודם.

יישור שיניים לילדים ומבוגרים כאחד

ישנם הבדלים בין ילדים למבוגרים בתחום יישור שיניים, כמו הנושא של שיני חלב ושיניים קבועות, נושא החינוך להיגיינה נכונה של הפה, נושא האסתטיקה, כאבים וכו'. 

יישורי שיניים למבוגרים הפכו בשנים האחרונות פופולריים יותר ויותר. יש רופאים שמתמחים בסוגי ספציפיים ויש מרפאות שמספקות את כל מנעד האפשרויות.

האם יישור שיניים כואב?

יישור שיניים אינו כואב, אבל לעיתים יש תחושת לחץ מסוימת.

מה היתרונות של שיניים ישרות?

 • שיפור הלעיסה והדיבור
 • קל לשמור על היגיינת הפה
 • חיזוק שורשי השן
 • שיפור ביטחון עצמי

לסיכום

יישור שיניים בפלטות שקופות מביא לתוצאות אסתטיות נהדרות ולבריאות טובה של השיניים. הטיפול החדשני מתאים למספר רב של בעיות אורתודנטיות. הוא מתאים לסגירת רווחים בין השיניים, לבעיית סגר הפוך, כאשר שן אחת, או אולי יותר, נמצאת במצב של סגירה הפוכה יחסית ללסת הנגדית, לשיניים צפופות, לשיניים עקומות, לשיניים הרוכבות זו על גבי זו ועוד.

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​