נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

אחת התופעות הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסייה האנושית היא נסיגת חניכיים.

מה התסמינים המעידים על נסיגת חניכיים? איך זה נראה? ממה זה נובע? האם ישנם גורמי סיכון כלשהם? האם יש דרך למנוע את נסיגת החניכיים ושאלת השאלות, האם יש דרך לגרום לחניכיים לצמוח מחדש? על כך ועוד במאמר הבא.

באנר אודות ד"ר מאיר ממרייב

מה זה נסיגת חניכיים ואיך זה נראה?

נסיגת חניכיים היא למעשה נסיגה של רקמת החניכיים שעוטפת את השן לכיוון של שורשי השן. ככל שיותר שטח שן נחשף, הרי שעולה הסיכון להתרבות חיידקים במקום. אדם שסובל מנסיגת חניכיים, יסבול באופן טבעי גם מעששת חמורה ובהמשך מחורים בשיניים, רגישות לקור וחום, כאבים חזקים, הרס של שורשי השן ואף איבוד השן במקרה ומזניחים את המצב.

אולי יעניין אותך:

רפואת שיניים מונעת | יישור שיניים

תסמינים המעידים על נסיגת חניכיים 

ישנם כמה וכמה תסמינים שעשויים להצביע ולהעיד על נסיגת חניכיים.

תסמינים המעידים על נסיגת חניכיים - דר מאיר ממרייב אינפוגרפיקה

חשוב לציין שלא תמיד יהיו כל התסמינים. ברגע שיש תסמין אחד מובהק זה מספיק בשביל להריץ אתכם אל הרופא.

באיזה שלב של נסיגת חניכיים צריך להתחיל לטפל?

הטיפול בנסיגת חניכיים תלוי בחומרת המצב.

נסיגת חניכיים היא תהליך הדרגתי:

בהתחלה מסתמנת נסיגה קלה בה רקמת החניכיים נסוגה מעט, וחושפת חלק קטן משורש השן. בשלב זה כבר תיתכן אי נוחות או רגישות מינימלית.

אם זה לא מטופל, נהיה עדים לנסיגה מתונה, כשכבר ניתן להתרשם מנסיגה משמעותית יותר של רקמת חניכיים, שחושפת קצת יותר משורש השן. נסיגה כזו גורמת לרגישות מוגברת לחום וקור, ולעיתים אי נוחות אסתטית.

נסיגה חמורה היא שלב מתקדם של הבעיה, כשכמות ניכרת של רקמת חניכיים נסוגה, וחלק ניכר משורש השן נחשף. זה גורם לרגישות בשיניים, לסיכון מוגבר לעששת בשורשים החשופים, לאי יציבות של השיניים, ולבעיות נוספות.

לאחר נסיגת חניכיים הרקמה לא צומחת בחזרה מעצמה. לכן מומלץ לפנות לטיפול ברגע שמבחינים בסימנים של נסיגת חניכיים, ללא קשר לשלב. התערבות מוקדמת יכולה לסייע במניעת איבוד נוסף של רקמת החניכיים, להגן על שורשי השיניים, להקל על אי נוחות ולשפר את בריאות הפה הכללית.

נסיגת חניכיים: גורמי סיכון

אפשר לומר כי בפועל רוב רובה של האוכלוסייה חווה מצב של נסיגת חניכיים. הדבר קורה לרוב בגיל מבוגר יחסית אך הוא גם עשוי לקרות בגיל צעיר. הדבר מוביל לתחושה של חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך במיוחד אם זה קורה בגיל ההתבגרות.

בשליש מהמקרים זה קורה בגלל תורשה. הגנטיקה היא זו שאחראית על התופעה. 

לעיתים זה קורה בשל שינויים הורמונליים שגם עליהם לא תמיד ישנה שליטה או בשל מחלת חניכיים שהובילה לזיהום מה שגרר אצת נסיגת החניכיים.

ישנם מקרים רבים אשר בהם זה קורה בעקבות הזנחה של היגיינת השיניים וחלל הפה.

איך מטפלים בנסיגת חניכיים? דרכי טיפול 

אז תכל'ס מה עושים כשזה קורה? האם יש דבר נועיל במצב של נסיגת חניכיים טיפול שיועיל?

אז הדבר הראשון שצריך לעשות כאשר ישנה נסיגת חניכיים זה לפנות אל רופא שיניים מומחה כדי לבצע ניוקי עמוק של כל שורשי השן שנחשפו, כיסי החניכיים והרקמות. כך מונעים את המשך הנסיגה לאחר שהאבנית מוסרת מהשכבות העמוקות של השיניים.

במצבים מורכבים, כאשר האדם סובל מרגישות גבוהה בשיניים, עששת בשורשי השן או שהוא סובל מהפרעה אסתטית בולטת במיוחד, אפשר יהיה לנקוט בהליך כירורגי וזאת על מנת לכסות את שורשי השן שנחשפו. מדובר בטיפול יחסית פשוט וקל הנעשה בהרדמה מקומית כאשר לאחר שבועות ספורים החניכיים יחזרו לצבע ומראה בריאים וטבעיים.

טיפים לאחר טיפול בנסיגת חניכיים

לאחר טיפול בנסיגת חניכיים, חשוב להקפיד על טיפול ותחזוקה נאותים כדי לקדם ריפוי, למנוע סיבוכים ולשמור על בריאות הפה:

טיפים לאחר טיפול בנסיגת חניכיים אינפוגרפיקה דר מאיר ממרייב

  • הקפידו על היגיינת פה נאותה: צחצחו את השיניים בעדינות פעמיים ביום. השתמשו במשחת שיניים שתוכננה במיוחד עבור שיניים וחניכיים רגישות. בנוסף, שלבו שימוש בחוט או קיסם דנטלי כדי להסיר פסולת בין השיניים.
  • השתמשו בשטיפת פה: רופא השיניים יכול להמליץ ​​על שטיפת פה עם מי פה או מי מלח לאחר הטיפול.
  • הימנעו מחומרים מגרים: עישון, אלכוהול או מוצרים אחרים עלולים לגרות את האזור המטופל.
  • דאגו תזונה מאוזנת: הקפידו על מגוון של מזונות עשירים בחומרים מזינים ובריאים, והימנעו ממשקאות ממותקים, דברי מתיקה ומצריכה מופרזת של סוכרים.
  • קבעו פגישות מעקב קבועות: הן חיוניות כדי לעקוב אחר תהליך הריפוי ולהבטיח תוצאות מיטביות. הוסיפו פגישות לניקוי קבוע של השיניים.

מהי האופציה הניתוחית לנסיגת חניכיים ?

בחירת ההליך לטיפול בנסיגת חניכיים תלויה בחומרת המצב, בגורם הבסיסי ובגורמים שהם ספציפיים למטופל:

סוג ניתוח תיאור טכניקה
הפחתת עומק הכיס טיפול רגיל של הקצעת שורשים לא יכול לעזור כשהמצב חמור, מאחר וכיסי חניכיים עמוקים, במקרים אלו נותן לבצע הליך כירורגי הנקרא הפחתת עומק כיס. מדובר בקיפול לאחור של רקמת החניכיים, בהסרת חיידקים ורקמות נגועות, ובמידת הצורך בעיצוב מחדש של העצם. לאחר מכן, רקמת החניכיים ממוקמת מחדש.
השתלת חניכיים זהו ההליך הכירורגי הנפוץ ביותר לטיפול בנסיגת חניכיים. לוקחים רקמה מאזור אחר בפה, כגון החיך או רקמת חניכיים קרובה, ומשתילים באזורים הנסוגים. הרקמה המושתלת מכסה את שורשי השיניים החשופים, ומעודדת צמיחת רקמת חניכיים חדשה.
השתלת חניכיים חופשית בטכניקה זו לוקחים פיסת רקמה קטנה מהחיך ומחברים אותה לאזור הנסוג.
השתלת רקמת חיבור לוקחים שכבה עמוקה יותר של רקמה מהחיך, ומכסים איתה את משטח השורש החשוף. זה גם עוזר לשפר את עובי רקמת החניכיים.
השתלה סביבתית במקרה זה נעשה שימוש ברקמת חניכיים קרובה, שממקמים אותה מחדש כדי לכסות את השורש החשוף.
ניתוח חניכיים בסיוע לייזר משתמשים בלייזר כדי להסיר רקמת חניכיים חולה, לעצב מחדש את קו החניכיים, ולקדם התחדשות רקמת החניכיים.

נסיגת חניכיים - תמונה לדוגמה

זמן החלמה

זמן ההחלמה לאחר טיפול כירורגי בנסיגת חניכיים משתנה בהתאם להליך הספציפי, להיקף נסיגת החניכיים, ולאלמנטים ייחודיים של כל מטופל:

  • במקרים של הפחתת עומק כיס, זמן ההחלמה יכול תלוי במורכבות המקרה ובמספר האזורים המטופלים. בדרך כלל, תהליך הריפוי אורך כשבוע עד שבועיים. ניתן לטפל בכאב ואי נוחות באמצעות משככי כאבים, הגבלות תזונתיות, ושטיפות פה.
  • במקרים של השתלת חניכיים, זמן ההחלמה נע בדרך כלל בין שבוע לשבועיים. במהלך הימים הראשונים, עלולים לחוות אי נוחות מסוימת, נפיחות ודימום קל. מומלץ ​​בהתחלה לאכול מזון רך או נוזלי, תוך מעבר הדרגתי לתזונה רגילה, ככל שהריפוי מתקדם. החלמה מלאה תיקח מספר שבועות.
  • במקרים של ניתוח חניכיים בלייזר, ההחלמה עשויה להיות קצרה יותר בהשוואה להליכים כירורגיים מסורתיים. זמן הריפוי יכול לנוע בין מספר ימים לשבוע. אי נוחות ונפיחות הם בדרך כלל מינימליים.

טיפול טבעי בנסיגת חניכיים

יש טיפולים טבעיים במצבים של נסיגת חניכיים ושווה לנסות אותם כמו:

טיפולים טבעיים לנסיגת חניכיים - אינפוגרפיקה דר מאיר ממרייב

טיפול ציפוי לפה מטופלת לפני ואחרי

למה לבחור במרפאת שיניים בניהולו של ד"ר מאיר ממרייב לטיפול של נסיגת חניכיים

ד'ר מאיר ממרייב הוא רופא שיניים מומחה לאסתטיקה דנטלית ושיקום הפה. הוא בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) בהצטיינות, ובעל תואר LL.B. בלימודי משפטים. הוא חבר באגודה הישראלית לשיקום הפה ובאגודה הישראלית לפריודונטולוגיה ואוסאואינטגרציה.

ד"ר ממרייב מתמחה בביצוע שחזורים מורכבים, והוא בעל ניסיון בטיפולי שיניים בהרדמה כללית. מומחיותו משתרעת לתחום השתלות חניכיים ושיניים. הוא דואג להישאר מעודכן בכל התקדמות והתפתחות, ונמצא בחזית החידושים ברפואת שיניים, מה שמאפשר לו להעניק טיפול שיניים איכותי ומתקדם למטופליו.

בזכות הידע והמקצועיות שלו הוא מספק הכשרה לרופאי שיניים מרחבי העולם, ד"ר ממרייב דוגל גישה ממוקדת במטופל, שנותנת עדיפות לנוחות המטופל, ומטפחת תקשורת יעילה וגישה נעימה, שתורם לחוויה חיובית ונטולת מתחים במהלך הטיפול בנסיגת חניכיים.

מומלץ להתייעץ ישירות עם ד'ר מאיר ממרייב או לקבוע פגישת ייעוץ כדי לדון בצרכים הספציפיים ובאפשרויות הטיפול  לפני קבלת החלטה.

המלצות של מטופלים שעברו טיפול במרפאת השיניים של ד"ר ממרייב >>

הקודם
הבא

שאלות נפוצות שמטופלים שואלים על נסיגת חניכיים:

כמו בהרבה בעיות, גם כאן אם מחפשים טיפול בנסיגת חניכיים, הדבר הנכון ביותר זוהי המניעה. אדם שמקפיד על היגיינת הפה, מקפיד על ביקורים קבועים אצל רופא השיניים, מקפיד על טיפולי שיננית וכל טיפול אחר מומלץ עבורו, הרי שהוא בהחלט יוכל למנוע את הופעת הנסיגה.

נסיגת חניכיים עשויה לנבוע בשל סיבות שונות. לעיתים זה יקרה בעקבות צחצוח שיניים אגרסיבי מידי, היווצרות של רובד חיידקים בשל הצטברות אבנית וכן בעקבות עישון, פגיעה בחניכיים לאחר פירסינג בשפה, טיפול אורתודנטי, גירוד השיניים בציפורניים או חפץ זר אחר או סתם כך בעקבות הגיל או בשל מבנה לסת שמכיל עצם דקה סביב השיניים.

למרבה הצער, חניכיים שנסוגו כבר לא ישובו חזרה למצבם הקודם. למרות שיש מצבים שלאחר טיפול וניקוי יסודיים החניכיים יעלו מעט, זה לא יהיה כמו במצב הטבעי והבריא שהיה קודם לכן.

אם המטופל לא מצליח להשלים עם המצב והוא סובל מרגישות גבוהה בשיניים או ממראה אסתטי שהוא לא משלים אתו אפשר ללכת על האופציה הניתוחית.

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

חרדה דנטלית תמונה ראשית דר מאיר ממרייב

חרדה דנטלית

מהי חרדה דנטלית? חרדה דנטלית מתייחסת לפחד, עצבנות או תחושת מתח חזקה, שמטופלים עלולים לחוש ביחס לביקור צפוי או אפילו רק אפשרי, אצל רופא השיניים.

מידע נוסף »
השתלת שיניים אחוריות ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים אחוריות

הסיבה המרכזית להשתלת שיניים אחוריות השתלת שיניים אחוריות נעשית נחוצה יותר, ככל שאורך החיים מתארך. ככל שאנשים מזדקנים, הם נוטים יותר לסבול מאובדן שיניים, במיוחד

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​