הלבנת שיניים

אם גם אתם מסתכלים במראה ושואלים את עצמכם למה השיניים שלי לא לבנות, יפות וזוהרות, איך זה שאנחנו לא מעשנים ולא שותים קפה והשיניים שלנו לא לבנות ולמה על אף שאנו מצחצחים שיניים פעמיים ביום, השיניים שלנו עדיין צהובות? לד"ר מאיר ממרייב יש תשובות ופתרונות מצוינים איך לגרום לשיניים להיות לבנות ויפות ואיך לאפשר לכם חיוך זוהר וכובש לבבות.

לשיניים יש חשיבות רבה בתקשורת בין אנשים, הן הכרטיס ביקור שלנו והן משפיעות על התקשורת בין האנשים ועל המראה שלנו. שיניים לבנות מאפשרות לנו לחייך חיוך גדול ורחב, אך בעקבות שינויים המתרחשים עם הגיל, בשל הרגלי התנהגות ואכילה שונים, מחלות ועוד, גוון השיניים מצהיב ועלול לקבל כתמים ופיגמנטציה.

אז אם אתם חולמים על שיניים לבנות ויפות, ד"ר ממרייב יכול להפוך את החלום למציאות מחויכת באמצעות שיטות שונות וטכנולוגיות מתקדמות.

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

 בשפה העממית זה נקרא הלבנת שיניים, אך המונח המקצועי מדבר על הבהרת שיניים.

הצטברות של כתמים חיצוניים על השיניים כמו כתמים בשל ניקוטין, קופאין, אבנית ועוד סוגים שונים של כתמים חיצוניים אינם מעידים על הצבע של השיניים. אמייל השן, שעליו מצטברים הכתמים החיצוניים, הוא החלק החיצוני של השן, הוא שקוף לחלוטין ונקרא בשפה המקצועית זגוגית השן. הצבע של השן נקבע על ידי הדנטין שהוא המרכיב העיקרי של השן וצבעו משתקף דרך זגוגית השן השקופה. כאשר הדנטין כהה, בעל גוון צהוב או חום, הוא מעניק לשן את הגוון הצהבהב. וחשוב לדעת, ככל שאנו מתבגרים שכבת הדנטין מצהיבה יותר.

כתמים חיצוניים שנוצרו על שכבת האמייל בעקבות שתיה של קפה, תה, יין או עישון סיגריות ועוד ינוקו על ידי שיננית או רופא.

 טיפולי הבהרת שיניים יפרקו את הפיגמנטים של הצבע של הדנטין ויפעלו לשינוי גוון מולקולת הצבע של שכבת הדנטין. כאשר שכבת הדנטין תעבור הבהרה, הצבע שישתקף דרך זגוגית השן ייראה בהיר יותר.

רופאי השיניים מציעים מספר שיטות לטיפולי הלבנת שיניים

בשיטת ההלבנה הביתית מכין רופא השיניים סד דק מפלסטיק בהתאמה אישית לשיני המטופל. יחד עם הסד מוסר הרופא למטופל ג'ל מיוחד המכיל חומר בשם קרבמיד פראוקסיד בריכוז של שישה עשר אחוז עד לעשרים ושמונה אחוז בהתאם לנתונים האישיים של כל מטופל. על המטופל להכניס את החומר אל תוך הסד ולהרכיב את הסד על שיניו למשך מספר שעות, ביום או בלילה, בהתאם להוראות הרופא וכעבור שבועיים בממוצע מתקבלות שיניים לבנות ויפות.

 בשיטת ההלבנה במרפאה מגיע המטופל אל מרפאת השיניים, על שיניו מניח הרופא חומר הלבנה, בדרך כלל הידרוגן פראוקסיד, בריכוז גבוה ומפעיל את הרכיבים הפעילים בחומר באמצעות מקור אור כמו מנורת לד או UV אשר מזרז את תהליך ההלבנה. בעבר נהגו הרופאים להשתמש בלייזר לזירוז ההלבנה, אך בשנים האחרונות השימוש בלייזר הופסק.

שיטה נוספת להבהרת השיניים היא שיטת walking. שיטה זו מתאימה למצבים שבהם שן אחת או שתי שיניים איבדו את צבען בעקבות חבלה או טיפול שורש. במצבים אלו קודח הרופא חלל קטן בחלק הפנימי של השן ואליו הוא מחדיר חומרי הלבנה מרוכזים אשר מחזירים לשן את הצבע המקורי.

משולחנו של רופא השיניים – כמה טיפים חשובים

  • חשוב לבקר אצל השיננית אחת לשלושה עד ארבעה חודשים כדי להסיר את האבנית ואת המשקעים הצבעוניים החיצוניים המדבקים אל אימייל השן. ביקור קבוע אצל השיננית עשוי למנוע את הצביעה החיצונית של זגוגית השן.
  • טיפולי הבהרת השיניים אינם טיפולים חד פעמיים. ההבהרה היא זמנית ומחזיקה בממוצע מספר שנים. משך הזמן תלוי במספר גורמים, המנגנון הביולוגי האישי של המטופל, הרגלי אכילה ושתייה ועישון. חשוב לדעת כי העישון הוא אחד הגורמים הידוע כמכתים שיניים.
  • טיפולי הלבנת שיניים אינן מומלצים למטופלים מתחת לגיל חמש עשרה. עד גיל זה מוך השן, האזור שבו נמצאים כלי דם ועצבים, עדיין נרחב, ולכן יש סיכוי גבוה לרגישות יתר בשן ולנזקים בעקבות החמצן הנמצא בחומר ההבהרה.
  • כאשר תהליך הבהרת השיניים מבוצע תחת פיקוח של רופא שיניים הוא אינו מסוכן, הוא לא מחליש את השן ולא גורם לנזקים. לעומת זאת שימוש באמצעים שונים של הלבנת שיניים ללא פיקוח רפואי עלול לגרום לנזקים של שחיקה ושפשוף ולהחלשת השיניים. בשוק קיימות משחות שיניים אשר מכילות חומרים פעילים המסייעים בהבהרת הכתמים, בחלק מהמשחות עלולות להיות תופעות לוואי כמו רגישות לחום או לקור, אפשרויות לגירוי של החניכיים וחלל הפה ועוד. ולכן לפני שאתם מתחילים להשתמש במשחות שיניים המיועדות להלבנת השיניים, חשוב להתייעץ עם רופא השיניים שלכם.
  • לאחר טיפולי הבהרת שיניים במרפאה עלולה להיות רגישות קלה בשיניים, אך היא אמורה לעבור כעבור מספר שעות עד מספר ימים.

  לסיכום, יש גורמים שונים המשפיעים על גוון השן ורק רופא שיניים מקצועי ידע לאבחן את הגורם הנכון ובהתאם לכך להתוות את דרך הטיפול ואת סוג החומר בהתאם למצב הפה והשיניים של המטופל.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​