הלבנת שיניים

אם גם אתם מסתכלים במראה ושואלים את עצמכם למה השיניים שלי לא לבנות, יפות וזוהרות, איך זה שאנחנו לא מעשנים ולא שותים קפה והשיניים שלנו לא לבנות ולמה על אף שאנו מצחצחים שיניים פעמיים ביום, השיניים שלנו עדיין צהובות? לד"ר מאיר ממרייב יש תשובות ופתרונות מצוינים איך לגרום לשיניים להיות לבנות ויפות ואיך לאפשר לכם חיוך זוהר וכובש לבבות.

לשיניים יש חשיבות רבה בתקשורת בין אנשים, הן הכרטיס ביקור שלנו והן משפיעות על התקשורת בין האנשים ועל המראה שלנו. שיניים לבנות מאפשרות לנו לחייך חיוך גדול ורחב, אך בעקבות שינויים המתרחשים עם הגיל, בשל הרגלי התנהגות ואכילה שונים, מחלות ועוד, גוון השיניים מצהיב ועלול לקבל כתמים ופיגמנטציה.

אז אם אתם חולמים על שיניים לבנות ויפות, ד"ר ממרייב יכול להפוך את החלום למציאות מחויכת באמצעות שיטות שונות וטכנולוגיות מתקדמות.

באנר אודות ד"ר מאיר ממרייב

כל מה שצריך לדעת על הלבנת שיניים

בשפה העממית זה נקרא הלבנת שיניים, אך המונח המקצועי מדבר על הבהרת שיניים.

הצטברות של כתמים חיצוניים על השיניים כמו כתמים בשל ניקוטין, קופאין, אבנית ועוד סוגים שונים של כתמים חיצוניים אינם מעידים על הצבע של השיניים. אמייל השן, שעליו מצטברים הכתמים החיצוניים, הוא החלק החיצוני של השן, הוא שקוף לחלוטין ונקרא בשפה המקצועית זגוגית השן.

הצבע של השן נקבע על ידי הדנטין שהוא המרכיב העיקרי של השן וצבעו משתקף דרך זגוגית השן השקופה. כאשר הדנטין כהה, בעל גוון צהוב או חום, הוא מעניק לשן את הגוון הצהבהב. וחשוב לדעת, ככל שאנו מתבגרים שכבת הדנטין מצהיבה יותר.

כתמים חיצוניים שנוצרו על שכבת האמייל בעקבות שתיה של קפה, תה, יין או עישון סיגריות ועוד ינוקו על ידי שיננית או רופא.

טיפולי הבהרת שיניים יפרקו את הפיגמנטים של הצבע של הדנטין ויפעלו לשינוי גוון מולקולת הצבע של שכבת הדנטין. כאשר שכבת הדנטין תעבור הבהרה, הצבע שישתקף דרך זגוגית השן ייראה בהיר יותר.

מה גורם לשינוי צבע השן?

שינוי צבע השן יכול להתרחש מסיבות שונות, והוא יכול להשפיע על צבע האמייל (השכבה החיצונית של השן), והדנטין (השכבה הפנימית). 

 • היגיינת פה ירודה ולא מספקת גורמת לכך שהשיניים פשוט לא מתנקות כראוי, ומובילה גם להצטברות של רובד ואבנית על השיניים, שמשפיעים בתורם על הצבע הבסיסי של השן.
 • צריכת מזונות ומשקאות כגון קפה, תה, יין אדום ותבלינים מסוימים לאורך זמן מובילה להכתמה חיצונית של שיניים.
 • עישון ושימוש בטבק עלולים לגרום לכתמים צהובים או חומים על השיניים, בגלל הניקוטין.
 • ככל שמתבגרים, האמייל על השיניים מתדלדל באופן טבעי, מה שמאפשר לדנטין הצהבהב שמתחתיו להופיע, ולגרום למראה צהוב יותר.
 • מבנה גנטי של השיניים אצל חלק מהאנשים יכול גם להיות גורם משפיע על שיניים כהות או צהבהבות יותר.
 • תרופות מסוימות, במיוחד אנטיביוטיקה טטרציקלין שנלקחת במהלך התפתחות השן (בדרך כלל בילדות), יכולות לגרום לשינוי צבע המגיע מתוך השן.
 • סתימות שיניים אמלגם (כסף) יכולות לגרום לגוון אפרפר בשיניים המקיפות אותן.
 • מצבים או טיפולים רפואיים מסוימים, כגון כימותרפיה או טיפול בקרינה, עלולים לגרום לשינוי צבע השיניים.

רופאי השיניים מציעים מספר שיטות לטיפולי הלבנת שיניים

בשיטת ההלבנה הביתית –  מכין רופא השיניים סד דק מפלסטיק בהתאמה אישית לשיני המטופל. יחד עם הסד מוסר הרופא למטופל ג'ל מיוחד המכיל חומר בשם קרבמיד פראוקסיד בריכוז של שישה עשר אחוז עד לעשרים ושמונה אחוז בהתאם לנתונים האישיים של כל מטופל. על המטופל להכניס את החומר אל תוך הסד ולהרכיב את הסד על שיניו למשך מספר שעות, ביום או בלילה, בהתאם להוראות הרופא וכעבור שבועיים בממוצע מתקבלות שיניים לבנות ויפות.

בשיטת ההלבנה במרפאה –  מגיע המטופל אל מרפאת השיניים, על שיניו מניח הרופא חומר הלבנה, בדרך כלל הידרוגן פראוקסיד, בריכוז גבוה ומפעיל את הרכיבים הפעילים בחומר באמצעות מקור אור כמו מנורת לד או UV אשר מזרז את תהליך ההלבנה. בעבר נהגו הרופאים להשתמש בלייזר לזירוז ההלבנה, אך בשנים האחרונות השימוש בלייזר הופסק.

שיטה נוספת להבהרת השיניים היא שיטת walking – שיטה זו מתאימה למצבים שבהם שן אחת או שתי שיניים איבדו את צבען בעקבות חבלה או טיפול שורש. במצבים אלו קודח הרופא חלל קטן בחלק הפנימי של השן ואליו הוא מחדיר חומרי הלבנה מרוכזים אשר מחזירים לשן את הצבע המקורי.

הלבנת שיניים האם זה כואב?

עם טיפול מקצועי ואמצעי זהירות נאותים, מטופלים לא צריכים להרגיש כאב במהלך טיפול הלבנת שיניים. במקרים מסוימים, רגישות בשיניים או גירוי בחניכיים עלולים להתרחש כאשר תמיסת ההלבנה מונחת זמן רב מדי.

הלבנת שיניים – מה משפיע על המחיר?

אם אתם שואלים כמה עולה הלבנת שיניים? התשובה הפשוטה היא: תלוי! העלות מושפעת מכמה דברים:

 • הצבע הראשוני של השיניים. האם השיניים עם שינוי צבע קל, או שהן מוכתמות או מצהיבות מאוד. המצב מחייב יותר טיפולים, או חומרי הלבנה חזקים יותר, העלות הכוללת תגדל בהתאם.
 • שיטת ההלבנה שנבחרה תשפיע באופן משמעותי על העלות: הבהרת שיניים במרפאה או בבית, וכן סוג הטיפול עליו הוחלט.
 • הניסיון והמומחיות של רופא השיניים. אנשי מקצוע מיומנים לרוב גובים יותר, אך הם מבטיחים טיפול איכותי, יעיל ועמיד יותר. כך שלאורך זמן ההשקעה שווה יותר.

כל כמה זמן צריך לבצע הלבנת שיניים?

הצורך בהלבנת שיניים חוזרת תלוי גם במצב השיניים האינדיבידואלי, וגם בשיטת ההלבנה שננקטה בעבר. הלבנה מקצועית על ידי רופא שיניים בדרך כלל יעילה למשך של כ-3-4 שנים, אך ייתכן שיהיה צורך מדי פעם בתחזוקה כדי לשמור על התוצאות.

לגבי הלבנה שנעשתה באופן עצמאי בבית, רוב האנשים מעידים שהשיניים נשארות לבנות במשך כ-6-8 חודשים, ושברוב המקרים יש צורך להמשיך ולהשתמש באופן קבוע במוצרי הלבנה.

אנשים שאינם מקפידים על תזונה בריאה או שמעשנים, שותים יין, בירה ועוד, יאלצו לבצע הלבנת שיניים לעיתים קרובות יותר.

באנר - איך לשמור על פה בריא - ד״ר מאיר ממרייב

מה ההבדל בין הלבנה במרפאה ובבית?

הלבנת שיניים יכולה להתבצע הן על ידי רופא שיניים במרפאה, והן בבית, באמצעות מוצרים ללא מרשם, או ערכות לפי מרשם של רופא שיניים. ישנם מספר הבדלים מרכזיים בין שתי שיטות הטיפול הללו:

הלבנת שיניים במרפאה – הבהרת שיניים מקצועית:

הלבנה במרפאה מבוצעת על ידי רופא שיניים שיעריך את בריאות הפה ויוודא שאתם מועמדים מתאים להליך.

הטיפול יהיה מותאם אישית למצב הפה והצרכים הספציפיים. רופא השיניים משתמש באחוזי חומר הלבנה בכל מקרה לגופו או בטכניקות מתקדמות אחרות כדי להשיג תוצאות טובות יותר.

חומרי ההלבנה במרפאה הם חזקים יותר. הליכי הלבנה מקצועיים משתמשים לרוב בג'ל הלבנה בריכוז גבוה יותר או בחומרים שיכולים לספק תוצאות מהירות ודרמטיות יותר.

הלבנת שיניים במרפאה יכולה בדרך כלל להשיג תוצאות ניכרות כבר בביקור בודד, לרוב תוך שעה.

רופא השיניים יכול לנקוט באמצעים על מנת למזער את רגישות השיניים במהלך ואחרי ההליך, כגון שימוש בחומרים מונעי רגישות או הנחת מחסומי הגנה על החניכיים.

רופא השיניים גם יעקוב אחר ההליך לאורך כל הדרך כדי להבטיח שהוא בטוח ויעיל.

תוצאות הלבנה מקצועית נוטות להחזיק זמן רב יותר בהשוואה לשיטות ביתיות, במיוחד בשילוב עם נוהלי היגיינת פה ובחירות תזונתיות טובות.

הבהרת שיניים במרפאה היא בדרך כלל יקרה יותר מהאפשרויות בבית.

הלבנת שיניים בבית:

הבהרת שיניים בבית כוללת בדרך כלל שימוש בערכות הלבנה הנמכרות בבית מרקחת ללא מרשם רופא, כמו משחות שיניים הלבנה, רצועות הלבנה או מגשים/ערכות הלבנה, מדבקות להלבנה ועוד.

התהליך נעשה באופן עצמאי על פי ההוראות שמצורפות למוצר, ללא השגחה ישירה של רופא שיניים.

ריכוז חומרי הלבנה נמוך יחסית. מוצרים אלו מכילים בדרך כלל ריכוזים נמוכים יותר של חומרי הלבנה בהשוואה לאלה המשמשים במרפאות השיניים, מה שגורם לתהליך להיות איטי. השגת רמת ההלבנה הרצויה עשויה להימשך מספר שבועות ואף חודשים, תלוי במוצר ובתדירות השימוש.

היעילות של הלבנה בבית יכולה להשתנות בהתאם למוצר ולהתאמה האישית. אנשים מסוימים עשויים להשיג תוצאות טובות, בעוד שאחרים לא יראו שינויים משמעותיים.

אנשים מסוימים עשויים לחוות רגישות בשיניים או גירוי בחניכיים בעת שימוש במוצרי הלבנה ביתיים, אם כי זה בדרך כלל פחות נפוץ עם השגחה מקצועית.

אפשרויות הלבנת שיניים בבית הן בדרך כלל זולות יותר מטיפולים מקצועיים, אך עשויות לדרוש שימוש ממושך יותר כדי להשיג תוצאות רצויות.

דוקטור מאיר ממרייב במהלך טיפול של שיקום פה ביום אחד

משולחנו של רופא השיניים – כמה טיפים חשובים

 • חשוב לבקר אצל השיננית אחת לשלושה עד ארבעה חודשים כדי להסיר את האבנית ואת המשקעים הצבעוניים החיצוניים המדבקים אל אימייל השן. ביקור קבוע אצל השיננית עשוי למנוע את הצביעה החיצונית של זגוגית השן.
 • טיפולי הבהרת השיניים אינם טיפולים חד פעמיים. ההבהרה היא זמנית ומחזיקה בממוצע מספר שנים. משך הזמן תלוי במספר גורמים, המנגנון הביולוגי האישי של המטופל, הרגלי אכילה ושתייה ועישון. חשוב לדעת כי העישון הוא אחד הגורמים הידוע כמכתים שיניים.
 • טיפולי הלבנת שיניים אינן מומלצים למטופלים מתחת לגיל חמש עשרה. עד גיל זה מוך השן, האזור שבו נמצאים כלי דם ועצבים, עדיין נרחב, ולכן יש סיכוי גבוה לרגישות יתר בשן ולנזקים בעקבות החמצן הנמצא בחומר ההבהרה.
 • כאשר תהליך הבהרת השיניים מבוצע תחת פיקוח של רופא שיניים הוא אינו מסוכן, הוא לא מחליש את השן ולא גורם לנזקים. לעומת זאת שימוש באמצעים שונים של הלבנת שיניים ללא פיקוח רפואי עלול לגרום לנזקים של שחיקה ושפשוף ולהחלשת השיניים. בשוק קיימות משחות שיניים אשר מכילות חומרים פעילים המסייעים בהבהרת הכתמים, בחלק מהמשחות עלולות להיות תופעות לוואי כמו רגישות לחום או לקור, אפשרויות לגירוי של החניכיים וחלל הפה ועוד. ולכן לפני שאתם מתחילים להשתמש במשחות שיניים המיועדות להלבנת השיניים, חשוב להתייעץ עם רופא השיניים שלכם.
 • לאחר טיפולי הבהרת שיניים במרפאה עלולה להיות רגישות קלה בשיניים, אך היא אמורה לעבור כעבור מספר שעות עד מספר ימים.

לסיכום – יש גורמים שונים המשפיעים על גוון השן ורק רופא שיניים מקצועי ידע לאבחן את הגורם הנכון ובהתאם לכך להתוות את דרך הטיפול ואת סוג החומר בהתאם למצב הפה והשיניים של המטופל.

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

טיפול בדלקת חניכיים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר טיפול בדלקת חניכיים

טיפול בדלקת חניכיים

דלקת חניכיים עלולה להשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום שלנו, בכך שגורמת לנו לאי נוחות וכאב. אי הנוחות מתגברת במיוחד בצחצוח השיניים, בזמן אכילת מאכלים

מידע נוסף »
טיפול בנסיגת חניכיים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר טיפול בדלקת חניכיים

טיפול בנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים מתרחשת כאשר רקמת החניכיים התומכת בשיניים נסוגה בהדרגה או עוברת שחיקה. ללא טיפול בנסיגת חניכיים בזמן, שורשי השיניים עשויים להיחשף. חשיפת השורשים מלווה

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​