ציפוי חרסינה

ציפוי שיניים באמצעות חרסינה הוא אחד הכלים העדכניים והחשובים שמציעה לנו רפואת השיניים האסתטית. ציפוי השיניים נותן מענה מצוין למגוון מצבים, הוא יכול להאריך שיניים שנשחקו, להעניק מראה אחיד לקשת השיניים, לכסות על פגמים בשן כמו סדקים, שברים או כתמים, למלא רווחים או משולשים כהים בין השיניים ולשדרג את החיוך.

במאמר זה נדון על נושאים הבאים:

בסרטון: הסבר מפורט של תהליך ציפוי שיניים בחרסינה אצל ד"ר מאיר ממרייב >>

רופאי השיניים משתמשים בשני סוגים של חומרים לציפוי השיניים: בחרסינה דנטלית ובחומרים מרוכבים- בקומפוזיט.

ציפוי שיניים עם חרסינה

ציפוי שיניים באמצעות חרסינה הוא ציפוי יקר יותר ודורש טיפול ארוך יותר בין שתיים עד שלוש פגישות במרפאת השיניים. את ציפוי החרסינה בונים במעבדה והוא מגיע בצורה של עלי חרסינה דקים, הנקראים למינייט, ואשר מודבקים על חזיתות השיניים.

השימוש בחרסינה יקר יותר מאשר השימוש בקומפוזיט, אך הוא מבטיח תוצאות אידיאליות. החרסינה אינה סופחת צבעים, היא לא מתכסה בכתמים, היא מעניקה מראה טבעי ויפה ומחזיקה מעמד עשרות שנים ולא אחת גם לכל החיים.

למדריך המלא שכתבתי לאתר הבריאות מדיקו על ציפויי חרסינה >>

ציפוי שיניים קומפוזיט

הקומפוזיט הוא חומר מורכב המשמש אותנו בעיקר לסתימות לבנות ולעתים גם לשחזור שיניים שנפגעו. לציפוי הקומפוזיט יש יתרונות רבים, המחיר שלו זול יחסית, הוא אינו דורש התערבות של טכנאי שיניים ואפשר לבצע אותו בטיפול אחד במרפאה.

אך לצד היתרונות יש לו גם חסרונות. השימוש בחומר הקומפוזיט מבטיח תוצאות סבירות העלולות להתקלקל במשך השנים. הציפוי עלול להתכסות בכתמים ואורך החיים שלו קצר הרבה יותר מאשר השימוש בחומרים אחרים.

איך מתבצע ציפוי חרסינה לשיניים באמצעות למינייט?

ציפוי חרסינה באמצעות למינייט מתבצע בשלושה שלבים:

  1. בשלב הראשון משחיז הרופא את השיניים שעליהן הוא אמור להדביק את הציפוי, השחזה מינימלית של חצי מילימטר בממוצע כדי להכין מקום לעלי החרסינה המודבקים ולהבטיח שהשיניים המצופות לא יבלטו מקו השיניים האחיד.
  2. השלב השני הוא שלב המתרחש במעבדה. טכנאי השיניים מכין עלי חרסינה דקים במיוחד המותאמות באופן אישי בהתאם לנתונים ולמידות שהוא קיבל מרופא השיניים.
  3. בשלב השלישי מצמיד הרופא את עלי החרסינה אל הצד החיצוני של שיני המטופל באמצעות שיטת הדבקה מיוחדת.

הצלחת הטיפול תלויה בעיקר בהכנה נכונה של פני השן, בבחירת חומרי ההדבקה ובהצמדה של עלי החרסינה אל השן.

כיום, הודות להתפתחות של החרסינה הדנטלית ושל חומרי ההדבקה, יכול רופא השיניים ליצור ציפויי שיניים ברמה גבוהה ולהעניק לכל מטופל הסובל מפגמים בשן מראה אסתטי וחיוך זוהר.

מקרים נפוצים בהם מומלץ לשקול ציפוי חרסינה 

הנה כמה מקרים נפוצים שבהם מומלץ לשקול ציפוי חרסינה לשיניים:

מקרים נפוצים בהם מומלץ לשקול ציפוי חרסינה אינפוגרפיקה דר מאיר ממרייב

פתרון לשיניים סדוקות או שבורות

ציפויי חרסינה יכולים להיות ממש חבל הצלה למי שסובל או סובלת משיניים סדוקות או שבורות. הציפויים מחזירים את המראה המושלם של השיניים השלמות. בנוסף הם גם שומרים על האזור הסדוק או השבור מפני חבלה ונזק נוסף.

החרסינה נחשבת לפתרון חזק ועמיד לאורך זמן ומטופלים רבים מספרים על שיפור משמעותי בביטחון העצמי. הסיבה לכך היא שהציפויים משתלבים בצורה אחידה ויפה עם השיניים טבעיות ומעלימים סימנים לא רצויים. 

פתרון לשיניים סדוקות או שבורות תמונה ראשית

פתרון לשינויים בצבע השיניים

שינויים בצבע השיניים הטבעי מעוררים אי נעימות רבה ולפעמים מעוררים תחושה של חוסר ביטחון. ציפוי שיניים מחרסינה יכולים ליצור מהפך של ממש, שכן הם יוצרים מראה לבן וצחור באופן שאף שיטה של הלבנת שינים לא תוכל להתחרות עימו.

העמידות של חרסינה בפני כתמים משאירה את החיוך החדש צחור ומבהיק וללא רבב, למשך שנים. אין ספק שזה מענה אסתטי מהשורה הראשונה ויכול לשפר את כל מראה הפנים. 

פתרון לשינויים בצבע השיניים תמונה ראשית

פתרון לרווחים בין השיניים

רווחים קלים או אי סדירות אחרת ניתנים לתיקון מצוין באמצעות ציפויי חרסינה. על ידי התאמה של ציפויים למבנה השיניים ולאופי הרווחים, רופא שיניים מעניק חיוך אחיד, ישר והרמוני ללא צורך בתהליך ארוך יחסית של יישור שיניים.

היתרון בזה הוא כפול: מצד אחד פתרון מהיר ואסתטי ומצד שני, פתרון נוח שניתן להשלים בתוך זמן קצר.  

פתרון לרווחים בין השיניים תמונה ראשית

פתרון לשיניים שחוקות

עבור מטופלים שיש להם שיניים שחוקות, ציפויי חרסינה מעניקים פתרון מוצלח, גם אסתטי וגם בריאותי. הציפוי מכסה את השיניים השחוקות ובכך מעניק מראה טבעי כמו של השיניים המקוריות.

בנוסף, הציפויים גם עוזרים לשמור על השיניים משחיקה נוספת. אין ספק שחיוך במראה צעיר, מושלם ויפה, מעורר שביעות רצון גבוהה בקרב מטופלים שמעניינים שיפור אסתטי משמעותי.

פתרון לשיניים שחוקות תמונה ראשית

איך אדע איזה ציפוי מתאים לי?

בחירת הסוג הנכון של ציפוי חרסינה לשיניים תלויה בכמה דברים. זה מתחיל בצורת השיניים, ממשיך בסוג הליקוי שרוצים לטפל וכמובן גם תלוי בהעדפות אסתטיות של המטופל או המטופלת. הצעד הראשון והטבעי הוא קודם כל לשוחח על כך עם רופא שיניים שמנוסה ביישום ציפויי חרסינה.

יש לשים לב להיבטים כגון צבע השיניים, הצורה שלהן, מבנה השיניים ועוד. ככלל, רצוי לשאוף שלאחר התאמת הציפויים החיוך ייראה יפה אולם גם טבעי למראה ולא מלאכותי. התוצאה צריכה להתאים להרמוניה של הפנים.  

זה המקום לציין כי כיום עומדים לרשות המטופלים לא מעט סוגים של ציפויי חרסינה, למשל ציפויי חרסינה מהסוג הוותיק, עמידים וטבעיים למראה, לצד ציפויים מינימליסטיים, דקיקים במיוחד, שמצריכים פחות שיוף בשן הטבעית. ניתן כיום להיעזר בתוכנות דיגיטליות שמאפשרות הצגה של המטופלים בתמונות "לפני ואחרי", עם סוגים שונים של ציפויים לצורך המחשה. 

שיקולתיאורשימוש בציפויי חרסינה
צורת השינייםתלויה בצורת השיניים של המטופלהתאמה אישית של הציפוי לצורה
סוג הליקויתלויה בסוג הליקוי שרוצים לטפלטיפול בליקוי ספציפי באמצעות הציפוי
העדפות אסתטיותתלויה בהעדפות האסתטיות של המטופלהתאמת הציפוי להעדפה האסתטית
צבע השינייםיש לשקול את צבע השיניים הטבעיבחירת ציפוי שמתאים לצבע השיניים
מבנה השינייםיש לשקול את מבנה השיניים של המטופלבחירת ציפוי שתואם למבנה השיניים

יתרונות בריאותיים ואסתטיים של ציפוי חרסינה

כעת נתאר שלושה יתרונות אסתטיים מרכזיים של ציפויי חרסינה ונתייחס גם ליתרון בריאותי שמגיע לצד ההיבט האסתטי. 

יתרונות בריאותיים ואסתטיים של ציפוי חרסינה ד״ר מאיר ממרייב

  1. אחד היתרונות האסתטיים המוכרים ביותר של ציפויי חרסינה טמון ביכולת שלהם לדמות באופן נהדר את מראה השן הטבעית. כיום ניתן לעצב את הציפויים כך שיתאימו לצבע, לצורה ולגודל של השיניים הטבעיות. התוצאה של חיוך מושלם וטבעי למראה חשובה למטופלים שמעריכים את הופעתם ושהאסתטיקה החיצונית המתוקתקת חשובה להם. 
  2. ציפויי חרסינה ידועים כמאוד עמידים בפני כתמים. זה מבטיח שהמטופלים ייהנו מחיוך בהיר ולבן, ללא צורך בטיפולי הלבנה תכופים (שנדרשים למטופלים שסובלים מכתמים בשיניים). עבור מטופלים מטופחים, שיניים צחורות הולכות יחד עם דימוי עצמי גבוה. 
  3. היכולת להתאים במדויק את הציפויים (צורה, גודל וצבע) נותנת תוצאות יוצאות מן הכלל. פירוש הדבר שכל מטופל וכל מטופלת נהנים מציפויי חרסינה ייחודיים, המותאמים כמו כפפה ליד. 
  4. מבחינת הערך הבריאותי, ציפויי חרסינה בהחלט עושים יותר מאשר תוספת יפה לחיוך. הם שומרים על פני השטח של שיניים פגועות, אפשר לומר שזה סוג של כיסוי הגנה. הציפויים עשויים לסייע לשמור על שלמות השן ומניעת רגישות. עם זאת, נדגיש כי ציפויים לא יכולים למנוע מחלות שיניים ויש להקפיד להמשיך בניקוי השיניים ולטפל בכל בעיה שצצה (כגון עששת), בהקדם. 

יישור שיניים עם ציפוי חרסינה

ציפויי חרסינה יכולים לסייע ביישור שיניים, כאשר מדובר על תיקונים קוסמטיים קלים. כאמור, ציפויי חרסינה מתאימים לתיקון רווחים קטנים, ומתאימים גם להשגת מראה שיניים ישר יותר, ללא צורך בגשר לשיניים או בסמכים. עם זאת, נדגיש שאין מדובר בתחליף ליישור שיניים במקרים של בעיות במנשך.

ציפויים לא תמיד יתאימו לתקן מצב שבו השיניים מאוד צפופות או שחלק מהשיניים עקומות באופן מובהק. במצבים כאלה, יש צורך בסמכים ובטיפול אורתודנטי מסודר.

באותו נושא | יישור שיניים שקוף למבוגרים >>

סיבוכים ותופעות לוואי

ציפויי חרסינה נחשבים לבטוחים ויעילים, אך כדאי להכיר באפשרות של סיבוכים או תופעות לוואי אפשריות (אף כי אלה נדירים למדי, במיוחד כאשר הטיפול ניתן במרפאת שיניים בעלת מוניטין). אחד הסיבוכים העיקריים הוא היווצרות רגישות לחום או לקור, עקב הסרת שכבה דקה של אמייל לצורך הדבקת החרסינות. רגישות זו בדרך כלל יורדת עם הזמן.

במידה והיא נמשכת, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים. סיבוך אפשרי נוסף הוא התאמה לא מדויקת של הצבע. ניתן לפתור זאת על ידי החלפת הציפוי באחר עם צבע מתאים באופן יותר מדויק.

כמו כן, חשוב לציין כי החרסינה מאוד עמידה אבל תחת לעיסה של חומר קשיח או בשל חריקת שיניים מתמשכת, החרסינה על הזמן יכולה להיסדק. גם לכך יש פתרונות אולם רצוי להימנע למשל מלעיסת סוכריות קשות, כסיסת ציפורניים וכדומה. 

האם אפשר לעשות הלבנה לציפוי חרסינה?

לא ניתן להלבין ציפויי חרסינה בדומה להלבנת שיניים טבעיות. החרסינה איננה נקבובית והיא נחשבת להרבה יותר עמידה בפני כתמים לעומת שיניים טבעיות.

אם בכל זאת נוצרים כתמים או שהחרסינה שהותאמה למטופלים איננה לבנה מספיק לטעמם, הרי שהלבנה לרוב לא תהיה פתרון ישים. על פי רוב הדבר הטוב ביותר הוא לבחור מראש את הגוון של הציפויים, שיתאים לצבע הרצוי.

הלבנת שיניים יכולים להיות חלופה למטופלים שרוצים שיניים לבנות יותר, אך בשלב זה לא מעוניינים בצפויי חרסינה. במקרים בהם ציפויי חרסינה הוכתמו או שצבעם דהה עם הזמן, הפתרון לרוב יהיה  החלפת הציפויים הישנים בציפויים חדשים. 

כמה זמן לוקח טיפול של ציפוי חרסינה?

משך הטיפול לרוב קצר למדי. מדובר בתהליך של לא יותר משניים עד שלושה ביקורים מרפאת השיניים, בפרק זמן של חודש וחצי חודשיים. פרק זמן זה כולל פגישת ייעוץ, לאחר מכן טיפול של הכנת השיניים, כלומר הסרת כמות קטנה של אמייל כדי לפנות מקום לציפויים. בטיפול הבא כבר מקבלים המטופלים את הציפוי שהוכן להם בהתאמה אישית ולאחר ההדבקה, אפשר ליהנות מהחיוך המושלם. 

על מנת לסבר את האוזן, טיפולי הלבנה קצרים ומהירים יותר. התוצאות מיידיות, אך מספר הטיפולים הדרושים עשוי להשתנות בהתאם לרמת הלובן הרצויה. על הלבנת שיניים אפשר לחזור בכל חצי שנה או שנה, אבל ציפוי חרסינה עמיד הרבה יותר ולא צריך טיפולים בתדירות כזאת. 

הנחיות לאחר ציפוי בחרסינה

לאחר שמסתיים התהליך של ציפוי השיניים בחרסינה, כדאי להקפיד על כמה דברים שיעזרו להגן על השיניים ועל הציפויים גם יחד.

  • בדיוק כמו שחשוב לשמור ולצחצח את השיניים לפני התאמת חרסינה לשיניים, באותו האופן חשוב להמשיך ולצחצח. המשיכו להקפיד על ניקיון השיניים יום יום, עדיף עם מברשת רכה למדי כדי לא ליצור שחיקה בציפויים. 
  • למרות שציפויי חרסינה עמידים בפני חיידקים ועששת, השיניים אינן כאלה. לכן שמירה על היגיינת הפה תעזור למנוע עששת וכך לשמור על השיניים ועל החניכיים. רצוי להגיע לבדיקות שיניים קבועות במרפאה ולנקות אבנית לפי הצורך. 
  • אף כי הציפויים מאוד עמידים, הם לא חסינים מכל דבר. רצוי להימנע מלעיסה של קוביות קרח, כסיסת ציפורניים או הרגלים מזיקים אחרים. עם הזמן, זה עלול להוביל לכך שציפויי החרסינה ייסדקו ויינזקו. אם סובלים מחריקות שיניים, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים למציאת פתרון מתאים כגון סד מותאם למניעת חריקות לילה. 

למרות שציפויי חרסינה עמידים מאוד בפני כתמים, הצבע יכול לדהות. רצוי שלא להפריז בצריכת אוכל או משקה שידועים כמכתימים. זה יעזור לשמור על המראה הלבן המושלם של החרסינה. 

מומחה להשתלות שיניים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

 ציפוי שיניים – אתם שואלים,  ד”ר מאיר ממרייב עונה

ציפוי שיניים משמש אותנו למצבים שבהם פני השטח בשיניים אינם שווים, לשיניים מוכתמות שהלבנת השיניים לא הצליחה להבהיר אותן, לשיניים מעוותות בעלי צורה יוצאת דופן, לסגירת מרווחים בין השיניים, לשחזור שיניים שבורות או ליישור שיניים עקומות בצורה קלה, יחסית.

 

כדי ליהנות מציפוי החרסינה לאורך זמן חשוב להקפיד על צחצוח נכון של השיניים ובמקרה של חריקת שיניים, יש להתאים סד לילה מיוחד כדי למנוע פגיעה בשן. שמירה על הגיינה וביקורים תכופים במרפאה, יאפשרו לכם ליהנות מהציפוי השיניים למשך זמן רב.

 

תשובה: כיום עם התפתחות חומרי ההדבקה והקישור שבין עלה החרסינה לשן יכולים ציפוי השיניים להחזיק מעמד שנים רבות, אך ייתכן כי במשך הזמן יהיה צורך להחליף אותם בשל שחיקה, סדקים בציפוי, שינוים בצבע, נסיגת חניכיים או כתוצאה מנזקים הנגרמים משחיקת שיניים.

 

ציפוי שיניים מתאים לכל מי שיש לו שיניים בריאות והוא מעוניין לשפר ולשדרג את המראה שלהם.
ציפוי שיניים מתאים לכל מי שמעוניין להסוות שורשי שן גלויים הנוצרים בדרך כלל בשל נסיגת חניכיים.

ציפוי השן אינו מתאים למי שעבר טיפול שורש שבעקבותיו שינתה השן את גוון הצבע שלה והפכה להיות אפורה או כהה. במקרים אלו רצוי להעדיף הרכבה של כתר חרסינה על השן.
ציפוי שיניים אינו מתאים למטופלים אשר נוהגים לשחוק את השיניים בזמן השינה מאחר ושחיקת השיניים מגדילה את הסיכויים לשבירת השן. במקרים אלו יש להתייעץ עם רופא השיניים, לעתים הלבשת סד מיוחד בלילה תסייע להגנה על הציפוי.

כאשר מדובר על מטופלים בגיל ההתבגרות, יישור שיניים אורתודנטי עדיף על ציפוי שיניים, אך בגילאים מבוגרים, גיל שבהם המטופלים אינם מעוניינים להרכיב פלטות על השיניים ולמשוך את תקופת הטיפול זמן ארוך, ציפוי השיניים עשוי להוות פתרון.

ציפוי חרסינה לשיניים – לסיכום

אם אתם חולמים על שיניים לבנות ויפות כמו של שחקני קולנוע או דמויות מפורסמות אחרות, ד”ר מאיר ממרייב ישמח להגשים לכם את החלום. הצטרפו גם אתם אל לקוחות רבים שכבר נהנים שנים רבות מציפוי שיניים עמיד ומשיניים יפות וזוהרות.

ציפוי חרסינה תמונות לפני ואחרי

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​