שיניים עקומות: מידע מקצועי + שיטות טיפול מומלצות

שיניים עקומות - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

מה נחשב לשיניים עקומות?

שיניים עקומות הן שיניים שאינן מיושרות כראוי; הן עלולות להיות מסובבות, מוטות,  צפופות, בולטות או מרוחקות מדי זו מזו. לעיתים זו בעיה קלה, בעוד שבמקרים אחרים זו עלולה להיות בעיה קשה ומורכבת, שתגרום בעיות משמעותיות בבריאות הפה ובאסתטיקה. 

חשוב לציין שמה שנחשב 'עקום' יכול להשתנות מאדם לאדם. רופא מומחה ליישור שיניים יכול להעריך את המצב הספציפי של המטופל ולהמליץ ​​על דרך הטיפול הטובה ביותר להשגת חיוך בריא, פונקציונלי ואסתטי.

בתמונה מצורפת דוגמה של תמונות לפני ואחרי של טיפול ציפוי חרסינה + יישור שיניים:

דרכי טיפול בשיניים עקומות

ישנן מספר דרכים יעילות לטיפול בשיניים עקומות, החל מסָמַכִֽים מסורתיים ועד אפשרויות חדשות ואסתטיות יותר.

 • פלטה: שיטה בדוקה ויעילה ליישור שיניים עקומות. פועלת על ידי הפעלת לחץ מתמיד על השיניים, שמעביר אותן בהדרגה למצב הרצוי. הפלטה המסורתית בנויה ממתכת וחוטים, אבל יש גם אפשרויות קרמיות, או מיישרים שקופים, שהיא כעת האפשרות הפופולרית עבור מי שרוצה טיפול דיסקרטי יותר.
 • רסן: רסן הוא אפשרות טיפול נפוצה נוספת. רסנים מורכבים לעתים קרובות אחרי פלטה או טיפולים אורתודונטיים אחרים כדי לעזור לשמור על השיניים במצב החדש שלהן. הם ניתנים להסרה ולתיקון, ומרכיבים אותם בדרך כלל למשך מספר חודשים בהתאם לצרכיו האישיים של המטופל.
 • כתרים וגשרים דנטליים: במקרים מסוימים ניתן ליישר שיניים עקומות בעזרת כתרים או גשרים דנטליים. אופציה זו משמשת בדרך כלל למטופלים עם בעיות חמורות יותר של שיניים עקומות, או לאלה הסובלים משיניים חסרות שצריך להחליף. כתרים וגשרים לשיניים ניתנים להתאמה אישית לצרכיו הספציפיים של המטופל, והם יכולים לתת מענה עמיד לאורך זמן לשיניים עקומות.
 • עקירת שיניים: במקרים מסוימים יש צורך לעקור שיניים עקומות כדי לפנות מקום ליישור השיניים הנותרות. אפשרות זו שמורה בדרך כלל למקרים חמורים יותר של שיניים עקומות, ולעיתים קרובות היא מלווה בטיפולים אורתודונטיים אחרים ליישור השיניים הנותרות.
 • ניתוח: במקרים חמורים יותר של שיניים עקומות או מצבים בהם הלסת לא ישרה, ייתכן שיהיה צורך בניתוח. אפשרויות כירורגיות יכולות לכלול ניתוח אורתוגנטי, הכולל יישור מחדש של הלסת, או מיקום מחדש של השיניים, הכולל הזזת השיניים למצב אידיאלי יותר.

ההשפעה הפסיכולוגית של שיניים עקומות: כיצד החיוך משפיע על הביטחון שלך

ההשפעה הפסיכולוגית של שיניים עקומות יכולה להיות בעייתית ובולטת במיוחד אצל ילדים ובני נוער, שעשויים להיות רגישים יותר ללחץ חברתי ולנורמות חברתיות. ילדים עם שיניים עקומות עלולים להיות חשופים להתגרות או להצקות על ידי בני גילם, מה שעלול להוביל להערכה עצמית נמוכה, להשפיע על הביצועים הלימודיים ואפילו להביא לבידוד חברתי. כתוצאה מכך, הם עלולים להימנע מלחייך, לדבר או להשתתף בפעילויות חברתיות, מה שעלול להחמיר עוד יותר את תחושות הבידוד והחרדה שלהם.

ההשפעה הפסיכולוגית של שיניים עקומות יכולה להיות משמעותית גם על מבוגרים, במיוחד במסגרות מקצועיות שבהן יש חשיבות למראה בטוח ומצוחצח. מבוגרים עם שיניים עקומות עלולים להימנע מיצירת קשרים חברתיים או מהשתתפות בהזדמנויות לנטוורקינג, מה שעלול להגביל את הקידום וההשתכרות שלהם. הם עשויים גם להרגיש מודעים לעצמם במהלך ראיונות עבודה, פגישות עם לקוחות או הרצאות  בפני קהל, מה שעלול לערער את הביטחון ואפילו את ההתקדמות המקצועית.

חסרונות וסיכונים של שיניים עקומות 

שיניים עקומות עלולות להוביל למגוון בעיות, כולל:

 • בעיות לעיסה: שיניים לא מיושרות עלולות להקשות על לעיסה ועיכול תקין של מזון, מה שעלול להוביל לבעיות במערכת העיכול ולתת-תזונה.
 • שחיקת שיניים: כאשר השיניים אינן מיושרות כראוי, הן עלולות להתחכך אחת בשנייה ולהישחק בצורה לא אחידה.
 • היגיינת פה לקויה: שיניים עקומות עלולות להקשות על היגיינת פה טובה ולהוביל להצטברות חיידקים ופלאק, לגרום לריח רע מהפה ובעיות נוספות.
 • כאב: שיניים עקומות עלולות לגרום לכאבי לסת, כאבי ראש ואי נוחות אחרת עקב העומס הנוסף על שרירי הלסת.
 • מחלת חניכיים: שיניים עקומות עלולות להקשות על ניקוי נכון של שיניים וחניכיים, ולהוביל להצטברות של חיידקים, ולסיכון מוגבר למחלות חניכיים.
 • הפרעת TMJ: שיניים עקומות יכולות לתרום להפרעה במפרק הטמפורמנדיבולרי (TMJ), מצב הגורם לכאב ואי נוחות במפרק הלסת.
 • פציעות: שיניים לא מיושרות עלולות לגרום לפציעות בפה ובלשון, במיוחד במהלך ספורט מגע או פעילויות גופניות אחרות.
 • אובדן שיניים: לאורך זמן, שיניים עקומות עלולות להוביל לאובדן שיניים מוקדם ולבעיות שיניים חמורות אחרות.
 • בעיות דיבור: שיניים לא מיושרות עלולות להשפיע על דפוסי דיבור ולגרום לבעיות בהגייה והיגוי.
 • בעיות חברתיות: שיניים עקומות עלולות לגרום לאנשים להרגיש מודעים לעצמם ולהימנע מחיוך, מה שעלול להוביל לחרדה חברתית ולירידה באיכות החיים.

היתרונות של יישור שיניים

 • שיפור בריאות הפה: יישור שיניים עקומות מאפשר ניקוי נכון של השיניים והחניכיים, ובכך להפחית את הסיכון לעששת, מחלות חניכיים ובעיות אחרות בבריאות הפה.
 • בריאות כללית טובה יותר: בריאות פה לקויה עלולה לגרום למגוון בעיות בריאות אחרות, כגון מחלות לב, ועוד. יישור שיניים עקומות יכול לעזור לשפר את הבריאות הכללית ולהפחית את הסיכון לבעיות בריאות אלו ואחרות.
 • שיפור החיוך: שיניים ישרות מאפשרות לאדם לחייך בפה רחב, לשפר את דימוי הגוף שלו, ולהגביר את הביטחון העצמי שלו כך שירגיש נינוח עם עצמו ועם הסביבה.
 • עיכול משופר: שיניים מיושרות כראוי מקלות על הלעיסה ומשפרות בכך את העיכול הכללי ואת ספיגת החומרים התזונתיים.
 • הפחתת כאבי ראש וכאבי לסת: יישור שיניים יכול להפחית את העומס על הלסת ולהקל על תסמינים אלו.

יישור שיניים מרפאת ד"ר מאיר ממריייב - תמונה לדוגמה

מדריך להורים לשיניים עקומות בילדים

שיניים עקומות הן בעיה שכיחה אצל ילדים. התערבות מוקדמת תבטיח התפתחות תקינה של השיניים והלסתות. לשם כך מומלץ:

 • לבדוק סימנים: אם אתם שמים לב שלילדכם יש שיניים צפופות מדי, בולטות או אפילו קצת לא מיושרות, מומלץ לטפל בזה בהקדם על מנת למנוע בעיות חמורות יותר בהמשך.
 • לקבוע  פגישת ייעוץ עם אורתודנט: אורתודנט יכול להעריך את מצב השיניים והלסתות של ילדכם, ולקבוע אם יש צורך בהתערבות מוקדמת. האיגוד הישראלי של אורתודנטים ממליץ לילדים לעבור הערכה אורתודונטית עד גיל 7.
 • לשקול טיפול אורתודונטי מוקדם: טיפול אורתודונטי מוקדם יכול לעזור לתקן בעיות נשיכה ויישור בזמן שלסתותיו של הילד עדיין גדלות ומתפתחות. זה יכול למנוע מהתפתחות של בעיות חמורות יותר בהמשך, ולהפחית את הצורך בטיפול פולשני יותר.
 • לעודד הרגלי היגיינת פה טובים: צחצוח ושימוש בחוט דנטלי, בקיסמים דנטליים וכד' באופן קבוע, ושמירה טובה על היגיינת הפה, מסייעים במניעת עששת ומחלות חניכיים, שעלולות להחמיר עם שיניים עקומות.
 • לעודד את הילד להימנע מהרגלים מזיקים: הרגלים כמו מציצת אגודל, שימוש במוצץ ולחיצת לשון יכולים לתרום לשיניים עקומות, ויש להמנע מהם.
 • לדאוג לתזונה בריאה: תזונה בריאה, שמגבילה סוכרים לבנים ומזונות חומציים, מסייעת במניעת עששת, ותומכת בהתפתחות בריאה של שיניים ולסתות.
 • לעקוב אחר המלצות האורתודנט: אם מומלצת התערבות מוקדמת, כדאי לקחת את זה בחשבון. במידה ועוברים טיפול, יש לעקוב בקפידה אחר תכנית הטיפול של הרופא, כולל הגעה לכל פגישות המעקב.

בדיקה, הערכה, אבחון מוקדם וטיפול מתאים יכולים להקל על ילדים עם שיניים עקומות מבחינה בריאותית, פסיכולוגית וחברתית, ולשפר את איכות החיים שלהם.

טיפול בלתי נראה בעזרת אינויזליין

אינויזליין (Invisalign) הוא טיפול יישור שיניים חדשני באמצעות קשתיות שקופות, כמעט בלתי נראות. הן נועדו להזיז בהדרגה את השיניים למצב הרצוי, תוך שימוש בכוח ולחץ מבוקרים. הטיפול אורך בדרך כלל 12-18 חודשים, תלוי בחומרת המקרה.

שלבי התהליך:

 • ייעוץ ראשוני: האורתודנט מעריך את מצב השיניים והלסתות של המטופל וקובע אם אינויזליין היא אפשרות טיפול מתאימה.
 • תוכנית טיפול מותאמת אישית: האורתודנט ייצור תוכנית טיפול מותאמת המתארת ​​את התנועה הרצויה של השיניים ואת משך הטיפול המשוער.
 • יישור: המטופל יקבל סדרה של מיישרים מותאמים אישית לשיניו. המיישרים מוחלפים כל 1-2 שבועות כדי להזיז בהדרגה את השיניים למצב הרצוי.
 • בדיקות התקדמות: האורתודנט יבדוק את התקדמות הטיפול ויבצע התאמות לפי הצורך.
 • תוצאות סופיות: לאחר השלמת הטיפול, המטופל ילבש ריטיינר (רסן) שיעזור לשמור על המיקום החדש של שיניו.

היתרונות של אינויזליין (Invisalign):

 1. שקיפות: מיישרי אינויזליין הם כמעט בלתי נראים, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית עבור אנשים שרוצים ליישר שיניים בלי מראה של פלטות מתכת מסורתיות.
 2. נוחות: הם עשויים מחומר חלק וגמיש, נוח ללבישה, שאינו מגרה את פנים הפה.
 3. פונקציונליות: המטופל יכול להוציא אותם על מנת לאכול, לצחצח ולהשתמש בחוט דנטלי ולאירועים מיוחדים.
 4. יעילות: אינויזליין הוא טיפול יישור שיניים יעיל שיכול לתקן מגוון בעיות, כולל שיניים צפופות, רווחים בין השיניים ובעיות נשיכה.
 5. ניקיון:  אינויזליין עשוי מחומר תרמופלסטי מיוחד המותאם אישית לכל מטופל, ואינו מכתים את השיניים.
 6. השתלבות עם דיבור והגייה: לאחר תקופת הסתגלות של ימים בודדים אין שום הפרעה בדיבור והגייה.

שיניים עקומות מידע מקצועי + שיטות טיפול מומלצות

העלויות הנסתרות של התעלמות משיניים עקומות: ההשפעה על הבריאות והארנק 

התעלמות משיניים עקומות עשויה להיראות דבר של מה בכך, אך היא עלולה להוביל לבעיות בריאות בעתיד, שהטיפול בהן יהיה יקר יותר:

שיניים עקומות עלולות לגרום לבעיות לעיסה, בלאי שיניים, כאבים, מחלות חניכיים ובעיות דיבור, כל אלו עלולים להוביל לטיפולים יקרים ולעלויות עקיפות כמו צורך בהשתלות שיניים , טיפול פסיכולוגי, והפסד ימי עבודה או לימודים. התערבות מוקדמת וטיפול אורתודונטי יכולים לסייע במניעת בעיות אלו, ובסופו של דבר לחסוך כסף בטווח הארוך. חשוב לפנות לייעוץ עם אורתודנט כדי לבחון אפשרויות טיפול שימנע השלכות אפשריות לטווח ארוך.

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​