כתר זירקוניה

כתרי זירקוניה

כתרי זירקוניה הם כתרים המיוצרים מחרסינה טהורה, ואינם מכילים רכיב מתכתי. כתרים אלה מתאפיינים במיוחד באסתטיקה הגבוהה שלהם, במראה הטבעי והאותנטי שלהם ובהתאמתם לסביבה הלחה והשוחקת של הפה.

כתרי זירקוניה הם כתרים יקרים יותר מכתרים מתכתיים, ולכן היישום שלהם הוא בעיקר עבור שיניים קדמיות ובמקרים בהם קיימת רגישות של המטופל לרכיב המתכתי שאותו ניתן למצוא בכתרים מסורתיים.

מדוע נדרש כתר לשיניים, ומהו תפקידו?

השן האנושית היא למעשה עצם, שאותה ניתן לחלק לשלושה חלקים מרכזיים:

תפקידו של כתר לשיניים דר מאיר ממרייב

 • כותרת השן – חלק השן שאותו אנו רואים מעל פני החניכיים
 • שורש השן – החלק הסמוי שמקבע את השן בתוך החניכיים
 • צוואר השן – החלק שמחבר בין כותרת השן ובין השורש

כותרת השן הוא חלק השן שאיתו מתבצעת כל הפעילות הפונקציונלית של השן, לרבות לעיסה, טחינה, כתישה וכן הלאה. מאחר וזהו גם חלק השן היחיד שחשוף כלפי חוץ, ישנה חשיבות רבה למידת האסתטיקה שלו.

קיימים מקרים רבים בהם כותרת השן נפגעת כתוצאה ממחלה או פציעה, אך ברובם המכריע של המקרים מדובר בפגיעה שמקורה בהליכים טיפוליים שונים. טיפולי שורש למשל, מובילים לפגיעה משמעותית בשלמות החומר של כותרת השן, באופן שגורם להאפרתה או השחרתה ואף להתפוררות וסדיקה שלה.

במצב זה, כותרת השן הופכת לשברירית ורגישה, וישנה חשיבות רבה להגן עליה באמצעות כתר מלאכותי, הן כדי לשמר את חומר השן, הן כדי להחזיר את יכולת התפקוד המלאה לשן והן כדי להבטיח מראה אסתטי של השן.

מהו כתר וממה הוא עשוי?

כתר הוא למעשה כיפה עשויה חומר קשיח, שאותה "מלבישים" על גבי השן המקורית, כתחליף לכותרת שנשחקה. ככלל, ישנן שלוש מתודולוגיות לייצור כתרים לשיניים:

 • כתר מתכת – כתר עשוי מתכת בלבד, ניתן לייצור ממתכות שונות, לרבות מתכות אצילות כדוגמת זהב
 • כתר חרסינה – כתר מתכת בעל ציפוי חרסינה
 • כתר זירקוניה – כתר שעשוי מחרסינה טהורה, ללא מרכיב מתכתי

עבור מגוון התפקידים והעומסים בהם אמור לעמוד הכתר לאורך זמן, שלושת סוגי הכתרים מציעים רמה דומה של חוזק ועמידות, ובהיבט זה לא קיימת עדיפות לאחד מן הסוגים.

יחד עם זאת, כתר זירקוניה נחשב לכתר האסתטי ביותר, ובמידה רבה גם לטבעי ביותר. כתרים לשיניים שעשויים ממתכת אצילה נחשבים לחזקים ועמידים מאוד, אך מרביתם עשויים מתכות פשוטות יותר, שלאורך זמן עוברות תהליך של שחיקה וקורוזיה.

באנר אודות ד"ר מאיר ממרייב

מהו כתר זירקוניה ומהם יתרונותיו?

כאמור, כתרים בעלי רכיב מתכתי עוברים לאורך זמן תהליך של שחיקה, במהלכו מפרישה המתכת יונים אל החניכיים, באופן שגורם להאפרה של אזור החניכיים בסמוך לשן, לנסיגה של החניכיים ולחשיפה של צוואר השן ואף של שורש השן.

כתר זירקוניה, הוא כתר שמבוסס כל כולו על חרסינה טהורה, ואינו כולל בתוכו רכיב מתכתי כלל, ולכן מונע את אותם סיכונים אסתטיים ובריאותיים שיוצרת נוכחות המתכת בפה. בנוסף לכך, מציע כתר הזירקוניה שורה של יתרונות נוספים:

 • מאחר והכתר אינו כולל בתוכו רכיב מתכתי, ומאפשר מעבר אור דרכו, מאפשרים כתרי זירקוניה להגיע לגוון ומראה אסתטי ואותנטי של שן אמיתית, בניגוד לכתרים מתכתיים, המתאפיינים במראה אטום יותר
 • היעדר המרכיב המתכתי מפחית משמעותית את הסיכון להצטברות חיידקים מתחת לשן ולהיווצרות דלקות חניכיים חוזרות
 • כתר זירקוניה הוא למעשה הפתרון הטוב ביותר עבור מטופלים הסובלים מאלרגיה או רגישות למתכת, ועל אף שרובנו כלל לא מודעים לרגישות כזאת, בפועל מדובר בשיעורים לא מבוטלים באוכלוסייה, שעשויים לסבול ממנה
תמונה להמחשה של חיוך עם שיניים עם כתר זירוקניה

היתרונות של כתרי זירקוניה לשיקום דנטלי 

כתרי זירקוניה מציעים מספר יתרונות לשיקום דנטלי בהשוואה לסוגים אחרים של כתרים

 • כתרי זירקוניה עשויים מחרסינה טהורה – בזכות העובדה שהכתר עשוי כולו מחרסינה, הוא מונע את הסיכונים האסתטיים והבריאותיים הנגרמים מנוכחות מתכת בפה. בניגוד לכתרים מתכתיים, העלולים לגרום להאפרה של אזור החניכיים ליד השן, לנסיגת החניכיים ולחשיפה של שורש השן, כתרי זירקוניה מונעים סיכונים אלו. 
 • מראה טבעי –  כתרי זירקוניה מחקים מבחינת צורה וגוון מראה טבעי של שן אמיתית. היעדר רכיב מתכתי מאפשר לאור לעבור דרך הכתר, מה שגורם לו להיראות טבעי יותר ופחות אטום. בנוסף, היעדר רכיב מתכתי מפחית באופן משמעותי את הסיכון להצטברות חיידקים מתחת לשן ולהיווצרות דלקות חניכיים חוזרות. 
 • לא אלרגניים – כתרי זירקוניה הם פתרון אידיאלי למטופלים הסובלים מאלרגיות או רגישות למתכות. מדובר בחלק ניכר מהאוכלוסייה שעלול לסבול מרגישות כזו. לכן, כתר זירקוניה יכול להיות אופציה בטוחה ונוחה יותר עבור מטופלים אלו.

יתרונות של כתר זירקוניה על פני כתרים אחרים

יש לא מעט סיבות לכך שהמון אנשים בוחרים להתקין במרפאה שלנו דווקא כתר זירקוניה על פני סוגי כתרים אחרים. הנה כמה יתרונות מרכזיים:

יתרונותהסבר
עמידותכתר זירקוניה הוא כתר עמיד בצורה יוצאת דופן, והוא אפילו עמיד בפני שחיקה ושברים – לכן הוא בחירה אידיאלית עבור מצבים בהם השיניים שלנו ידרשו שיקום משמעותי, אך נרצה בכל זאת לשמור על מידת עמידות מסוימת. מעבר לכך, כדאי לדעת גם כי כתר זירקוניה הוא פתרון ארוך-טווח, מכיוון שבהינתן תחזוקה נכונה – הוא יכול להחזיק גם שנים.
מראה טבעיחומר זירקוניה הוא שקוף למחצה, ולכן קל מאוד להתאים את הכתר למראה השן הטבעית – ולכן מדובר בכתר מאוד אסתטי ואיכותי מהבחינה הזו.
עמידות נגד עששתבניגוד לכתרי פלסטיק, כתרי זירקוניה אינם מתכלים, ולכן פחות מצטברים עליהם חיידקים ופטריות שכתוצאה מהם מתפתחת עששת. 

 

לכתר זירקוניה חסרונות מועטים:

לכתרי זירקוניה יש יתרונות רבים, אך יש גם כמה חסרונות שיש לקחת בחשבון:

 • עלות: החסרון הגדול ביותר של כתר זירקוניה מחירים יכולים להיות גבוהים יותר מאשר כתרי מתכת מסורתיים או סוגי כתרים אחרים. הסיבה לכך היא שתהליך הייצור מורכב יותר ודורש ציוד וחומרים מיוחדים.
 • סיכון לשברים: בעוד שכתרי זירקוניה חזקים ועמידים מאוד, הם עדיין יכולים להישבר בנסיבות מסוימות. סיכון זה מתגבר אם הכתר אינו מותקן כראוי, או אם למטופל יש הרגל לשחוק או לחרוק שיניים.
 •  

אינפוגרפיקה - היתרונות של כתרי זירקוניה לשיקום דנטלי 

כיצד מבוצעת התאמת כתר זירקוניה?

לאור יתרונותיו האסתטיים של כתר זירקוניה, ישנה עדיפות ברורה ליישום כתר זה בשיניים קדמיות בהן נרצה להשיג אסתטיקה מקסימלית.

יחד עם זאת, הכתר מתאים לכל חלקי הפה, לרבות שיניים טוחנות נסתרות. התאמת הכתר מתבצעת במספר שלבים, בדומה לסוגי כתרים אחרים:

הכנת השן לכתר זירקוניה

5 שלבים להכנת השן לקראת כתר זירקוניה ד״ר מאיר ממרייב

 • ליטוש והשחזה של השן המקורית: השלב הראשון כולל הכנת השן המקורית על ידי הסרת חלקים רקובים או פגומים, ועיצובה לכדי גדם יציב לשם תמיכה בכתר. רופא השיניים יבריק וישחק את השן על מנת ליצור משטח חלק וצורה מתאימה לכתר.
 • מדידות: לאחר הכנת השן, רופא השיניים יבצע מדידות מדויקות של אזור השן, כולל גודל וצורה של השיניים שמסביב. שלב זה חיוני כדי להבטיח שהכתר יתאים בצורה מושלמת.
 • בחירת גוון: אחרי המדידות, רופא השיניים יעזור למטופל לבחור את הגוון של כתר הזירקוניה המתאים ביותר לשיניים מסביב. 
 • ייצור כתר: מעבדת שיניים תייצר את כתר זירקוניה לפי המידות והגוון הנדרשים, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת ומדידות מדויקות.
 • מיקום הכתר: השלב האחרון הוא הנחת כתר הזירקוניה על גדם השן. רופא השיניים ישתמש בדבק דנטלי על מנת להבטיח חיבור חזק ועמיד של הכתר לשן. ניתן לבצע שינויים כדי להבטיח התאמה מושלמת ואסתטיקה אופטימלית.

לכל שלב בתהליך ההכנה יש חלק באחריות על כתר זירקוניה מוצלח. המקצועיות והמומחיות של רופא השיניים, וההקפדה על הפרטים הקטנים הם קריטיים להבטחת התאמה מדויקת ומראה טבעי.

כתר זירקוניה – מתי כדאי?

החסרון הבולט ביותר של כתר זירקוניה הוא מחירו. מאחר וכתר זה עשוי כולו מחרסינה, עלות הייצור שלו יקרה יותר לעומת כתר מתכתי, ולכן לא תמיד נכון לבחור בסוג זה של כתר.

ככלל, אם יש לכם את התקציב הנדרש, ההעדפה הברורה היא ליישם כתרי זירקוניה בשיניים קדמיות, בעוד שעבור שיניים אחוריות, ניתן בהחלט ליישם כתרים מתכתיים בציפוי חרסינה.

את ההחלטה מומלץ לקבל בשיתוף עם רופא השיניים, בכפוף לשיקול דעתו המקצועי, לרגישויות ידועות למתכת ובכפוף לתקציב העומד לרשותכם.

עשוי לעניין | סגירת רווחים בשיניים בעזרת ציפויים >>

כתר זירקוניה – תחזוקה, תהליך ההחלמה וכל מה שביניהם

לפני הכל, חשוב להדגיש כי בהינתן תחזוקה נכונה ואיכותית – כתר זירקוניה שהותקן כהלכה יכול להחזיק אף למשך שנים רבות. אולם, לפני כן עליכם להבין פחות או יותר איך תקופת ההחלמה עובדת.

מיד לאחר ההתקנה קיים סיכוי סביר שתצטרכו לקחת משככי כאבים למשך כמה ימים. באופן כללי, מומלץ גם במהלך התקופה הזו להימנע ככל הניתן ממזונות קשים וחמים, מכיוון שאלו מאמצים את השיניים ואת הלסת.

על מנת לשמור על תחזוקה נכונה, כמובן שעליכם קודם כל להקפיד על היגיינת פה נכונה – הקפידו לצחצח את השיניים לפחות פעמיים ביום, לשטוף עם מי פה וכמובן להשתמש בחוט דנטלי בין השיניים. מעבר לכך, עליכם גם לבצע ביקורות מעקב אצל רופא השיניים שלכם.

כמה מההמלצות החמות של מטופלים שעבר טיפול במרפאת השיניים של ד"ר ממריב >>

הקודם
הבא

האם כתר זירקוניה יכול להתאים לילדים?

ובכן, כתר זירקוניה בהחלט יכול להיות בחירה נהדרת עבור ילדים במקרים מסוימים. אולם, חשוב מאוד לציין כי בדרך כלל לא נמליץ על התקנת כתר זירקוניה לילדים שגילם צעיר מ-6, וחשוב גם לקחת בחשבון כי מדובר בכתר שיתאים אך ורק לשיניים חזקות ובריאות, במצב טוב.

מידע נוסף שעשוי לעניין אתכם | יישור שיניים לילדים >> 

אורך חיים ועמידות של כתרי זירקוניה

כתר זירקוניה נועד להחזיק מעמד בסביבה הקשה של הפה ובעומס הלעיסה, וצריך להבין שהוא דורש תחזוקה וטיפול נאותים כדי להבטיח את אריכות ימיו.

הזנחת הגיינת הפה, או התפתחות של מחלת חניכיים, עלולות לפגוע ביציבות הכתר ולסכן אותו. חשוב לזכור שאחרי הטיפול יש לשמור על תזונה מאוזנת, להימנע ממזונות קשים ולצחצח שיניים באופן קבוע כדי למנוע הצטברות רובד חיידקים ואבנית.

מטופלים צריכים גם לזכור שכתר הוא תותב, והוא דורש טיפול שונה מאשר שיניים טבעיות. שימוש בחוט דנטלי או קיסמים דנטליים יכול לעזור לנקות את האזור שבין הכתר לחניכיים. כתרים אמנם יכולים להחזיק מעמד לכל החיים, אך ישנם מצבים מסוימים שעלולים לגרום להם להישחק ולנשור. 

התאמה אישית של כתרי זירקוניה להשגת אסתטיקה ותפקוד מיטביים

כשזה מגיע לשיקום השיניים עם כתרי זירקוניה, התאמה אישית היא המפתח. במרפאת השיניים שלנו אנו מבינים כי כל מטופל הוא ייחודי ובעל צרכים ורצונות שונים באשר לשיקום השיניים שלו.

לכן אנו נוקטים בגישה אישית ליצירת כתרי זירקוניה המותאמים למקרה הספציפי של כל אחד. צוות רופאי השיניים המנוסה שלנו משתמש בטכנולוגיה מתקדמת כדי למדוד ולייצר דגמים מדויקים ביותר של השיניים שלכם, מה שמבטיח שכתרי הזירקוניה יתאימו בצורה מושלמת ויעניקו לכם מראה אסתטי של הפה.

אנו גם לוקחים בחשבון את גוון השיניים הטבעי שלכם, ואת צורת החיוך שלכם, כדי להבטיח שכתרי הזירקוניה ישתלבו בצורה חלקה והרמונית עם השיניים הקיימות, ויעניקו לכם חיוך יפהפה עם מראה טבעי. עם כתרי הזירקוניה המותאמים אישית, אפשר ליהנות ממערכת שיניים משוחזרת ופונקציונלית לחלוטין.

חשיבות הבחירה הנכונה

כשזה נוגע לבריאות חלל הפה שלנו – אין מקום לפשרות, ולכן עבור התקנת כתר זירקוניה תמיד נרצה לבחור רופא איכותי, מנוסה ומקצועי שיוכל לבצע את ההתקנה על הצד הטוב ביותר.

תמיד נרצה לעבור במרפאה מקצועית, שגם היחס והשירות בה נעימים ועוזרים לנו לקבל חוויה טובה יותר כאשר נבצע התקנת כתר. אצלנו במרפאה של ד"ר מאיר ממרייב תוכלו ליהנות מכל אלו.

ד"ר ממרייב משתף פעולה עם אחת מהחברות המובילות בעולם בתחום ייצור השתלים, והוא משמש בתור יועץ עבור הדרכות רופאים אחרים, פיקוח ועוד – כך שתוכלו להיות בטוחים כי אתם בידיו של מקצוען אמיתי שיודע איך להתאים לכם את הכתר הכי איכותי.

תמונה של צוותו של דוקטור מאיר ממרייב מרפאת שיניים
תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​