כתר זירקוניה

כתרי זירקוניה

כתרי זירקוניה הם כתרים המיוצרים מחרסינה טהורה, ואינם מכילים רכיב מתכתי. כתרים אלה מתאפיינים במיוחד באסתטיקה הגבוהה שלהם, במראה הטבעי והאותנטי שלהם ובהתאמתם לסביבה הלחה והשוחקת של הפה. כתרי זירקוניה הם כתרים יקרים יותר מכתרים מתכתיים, ולכן היישום שלהם הוא בעיקר עבור שיניים קדמיות ובמקרים בהם קיימת רגישות של המטופל לרכיב המתכתי שאותו ניתן למצוא בכתרים מסורתיים.

מדוע נדרש כתר לשיניים, ומהו תפקידו?

השן האנושית היא למעשה עצם, שאותה ניתן לחלק לשלושה חלקים מרכזיים:

 • כותרת השן – חלק השן שאותו אנו רואים מעל פני החניכיים
 • שורש השן – החלק הסמוי שמקבע את השן בתוך החניכיים
 • צוואר השן – החלק שמחבר בין כותרת השן ובין השורש

כותרת השן הוא חלק השן שאיתו מתבצעת כל הפעילות הפונקציונלית של השן, לרבות לעיסה, טחינה, כתישה וכן הלאה. מאחר וזהו גם חלק השן היחיד שחשוף כלפי חוץ, ישנה חשיבות רבה למידת האסתטיקה שלו.

קיימים מקרים רבים בהם כותרת השן נפגעת כתוצאה ממחלה או פציעה, אך ברובם המכריע של המקרים מדובר בפגיעה שמקורה בהליכים טיפוליים שונים. טיפולי שורש למשל, מובילים לפגיעה משמעותית בשלמות החומר של כותרת השן, באופן שגורם להאפרתה או השחרתה ואף להתפוררות וסדיקה שלה. במצב זה, כותרת השן הופכת לשברירית ורגישה, וישנה חשיבות רבה להגן עליה באמצעות כתר מלאכותי, הן כדי לשמר את חומר השן, הן כדי להחזיר את יכולת התפקוד המלאה לשן והן כדי להבטיח מראה אסתטי של השן.

מהו כתר וממה הוא עשוי?

כתר הוא למעשה כיפה עשויה חומר קשיח, שאותה "מלבישים" על גבי השן המקורית, כתחליף לכותרת שנשחקה. ככלל, ישנן שלוש מתודולוגיות לייצור כתרים לשיניים:

 • כתר מתכת – כתר עשוי מתכת בלבד, ניתן לייצור ממתכות שונות, לרבות מתכות אצילות כדוגמת זהב
 • כתר חרסינה – כתר מתכת בעל ציפוי חרסינה
 • כתר זירקוניה – כתר שעשוי מחרסינה טהורה, ללא מרכיב מתכתי

עבור מגוון התפקידים והעומסים בהם אמור לעמוד הכתר לאורך זמן, שלושת סוגי הכתרים מציעים רמה דומה של חוזק ועמידות, ובהיבט זה לא קיימת עדיפות לאחד מן הסוגים. יחד עם זאת, כתר זירקוניה נחשב לכתר האסתטי ביותר, ובמידה רבה גם לטבעי ביותר. כתרים לשיניים שעשויים ממתכת אצילה נחשבים לחזקים ועמידים מאוד, אך מרביתם עשויים מתכות פשוטות יותר, שלאורך זמן עוברות תהליך של שחיקה וקורוזיה.

מהו כתר זירקוניה ומהם יתרונותיו?

כאמור, כתרים בעלי רכיב מתכתי עוברים לאורך זמן תהליך של שחיקה, במהלכו מפרישה המתכת יונים אל החניכיים, באופן שגורם להאפרה של אזור החניכיים בסמוך לשן, לנסיגה של החניכיים ולחשיפה של צוואר השן ואף של שורש השן. כתר זירקוניה, הוא כתר שמבוסס כל כולו על חרסינה טהורה, ואינו כולל בתוכו רכיב מתכתי כלל, ולכן מונע את אותם סיכונים אסתטיים ובריאותיים שיוצרת נוכחות המתכת בפה. בנוסף לכך, מציע כתר הזירקוניה שורה של יתרונות נוספים:

 • מאחר והכתר אינו כולל בתוכו רכיב מתכתי, ומאפשר מעבר אור דרכו, מאפשרים כתרי זירקוניה להגיע לגוון ומראה אסתטי ואותנטי של שן אמיתית, בניגוד לכתרים מתכתיים, המתאפיינים במראה אטום יותר
 • היעדר המרכיב המתכתי מפחית משמעותית את הסיכון להצטברות חיידקים מתחת לשן ולהיווצרות דלקות חניכיים חוזרות
 • כתר זירקוניה הוא למעשה הפתרון הטוב ביותר עבור מטופלים הסובלים מאלרגיה או רגישות למתכת, ועל אף שרובנו כלל לא מודעים לרגישות כזאת, בפועל מדובר בשיעורים לא מבוטלים באוכלוסייה, שעשויים לסבול ממנה

כיצד מבוצעת התאמת כתר זירקוניה?

לאור יתרונותיו האסתטיים של כתר זירקוניה, ישנה עדיפות ברורה ליישום כתר זה בשיניים קדמיות בהן נרצה להשיג אסתטיקה מקסימלית. יחד עם זאת, הכתר מתאים לכל חלקי הפה, לרבות שיניים טוחנות נסתרות. התאמת הכתר מתבצעת במספר שלבים, בדומה לסוגי כתרים אחרים:

 1. ליטוש והשחזה של השן המקורית ליצירת גדם עליו יורכב הכתר
 2. ביצוע מדידות של אזור השן וקבלת החלטה על הגוון הנדרש, בהתאם לגוון השיניים הסמוכות (או בהתאם לגוון הרצוי בטיפול מקיף לכל שורת השיניים). כיום קיימות טכנולוגיות מתקדמות, המאפשרות הדמיה מלאה של אזור השן וקבלת מידות מדויקות במיוחד
 3. ייצור כתר השן במעבדה ייעודית על פי המידות והגוון הנדרשים. אי דיוקים של עשיריות מ"מ בודדות, יכולים להוביל לאחיזה רעועה של הכתר והיווצרות חללים מתחת לכתר בהם יכולים להצטבר חיידקים, או לחילופין ללחץ עודף על הכתר בזמן לעיסה ובכלל. על כן, בשלב זה ישנה חשיבות רבה לעבודה המדויקת ורמת ההתמחות של הרופא המטפל
 4. הרכבת הכתר על גדם השן, ביצוע הדבקה רפואית וביצוע התאמות נדרשות על מנת להבטיח אסתטיקה מושלמת ונוחות מקסימלית בפה המטופל

כתר זירקוניה – מתי כדאי?

החסרון הבולט ביותר של כתר זירקוניה הוא מחירו. מאחר וכתר זה עשוי כולו מחרסינה, עלות הייצור שלו יקרה יותר לעומת כתר מתכתי, ולכן לא תמיד נכון לבחור בסוג זה של כתר. ככלל, אם יש לכם את התקציב הנדרש, ההעדפה הברורה היא ליישם כתרי זירקוניה בשיניים קדמיות, בעוד שעבור שיניים אחוריות, ניתן בהחלט ליישם כתרים מתכתיים בציפוי חרסינה. את ההחלטה מומלץ לקבל בשיתוף עם רופא השיניים, בכפוף לשיקול דעתו המקצועי, לרגישויות ידועות למתכת ובכפוף לתקציב העומד לרשותכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​