כתרים לשיניים

השיניים שלנו מורכבות משורשים ומכותרות, השורש נמצא בעצם הלסת והכותרת בחלל הפה. כותרת השן מצופה באימייל המקנה לשן את החוזק ואת העמידות, וכאשר כותרת השן נפגעת, מסיבות שונות, הכתר לשיניים מהווה לה תחליף מלאכותי.

כתר לשן הוא מעין כיסוי העוטף את השן מכל צדדיה במטרה לחזק את השן, לשמור עליה, להעניק לה את הצורה שאבדה שלה ולאפשר לה להמשיך לתפקד. כתרים לשיניים משמשים אותנו גם כחלק משחזור שיניים שאבדו או גם לשיפור ולשדרוג המראה האסתטי של השן.

יש סוגים שונים של כתרים, אך באופן כללי יש שלושה פרמטרים המשפיעים על איכות הכתר, איכות החרסינה, איכות המתכת, ואיכות הבנייה של הכתר.

מתי נידרש להרכיב כתר על השן?

הכתרים מסייעים לשיקום הפה ומשמשים לחיזוק, לשימור של השן, להשבת התפקוד הפונקציונאלי של השן או לשיפור המראה האסתטי.

כאשר השן נחלשה, אך עדיין אפשר לשמור עליה בפה ימליץ רופא השיניים על הרכבת כתר כדי לתמוך ולחזק את השן החלשה.

לאחר טיפול שורש כאשר השן המטופלת נותרה עם קירות דקים ויש צורך להגן עליה מפני שבירה.

כאשר רוצים ליצור שינוי אסתטי כמו פגמים במצבים של שיניים שבורות, שן מוכתמת שטיפולי הלבנת השיניים לא הצליחו, מנח לקוי של השיניים ועוד.

כאשר רוצים להשלים שיניים חסרות בפה באמצעות גשר או שתלים.

כתרים לשיניים – מהם סוגי הכתרים הנפוצים?

כתרים העשויים מחרסינה, כתרים אלו נחשבים לכתרים יפים מאוד, אך יש להם חיסרון, הרכבת הכתרים האלו דורשת שיוף רחב מאוד של חומר השן.

 רוב הכתרים עשויים מחרסינה בחלק החיצוני של הכתר וממתכת בחלק הפנימי שלו. בשפה המקצועית כתרים אלו נקראים כתרים העשויים מחרסינה מאוחה למתכת.

איכות הכתרים האלו נמדדת בהתאם לסגסוגת שממנה עשויה המתכת. יש מתכות פשוטות  הנקראות מתכות לא אצילות, מתכות אשר בתנאים של רטיבות וחמצן נוטות להחליד ויש מתכות הנקראות מתכות אציליות כמו לדוגמה, זהב, פלטינה, טיטניום או פלדיום, מתכות שלעולם לא יחלידו. ככל שאחוזי המתכת האצילה בכתר יהיו גבוהים יותר, כך הכתר ייחשב לכתר איכותי יותר, אך גם יקר יותר.

בשנים האחרונות החלו מרפאות שינים רבות להמליץ על השימוש בכתרי זירקוניה, מתכת לבנה הנפוצה מאוד בתעשיית היהלומים. כתרים אלו נחשבים לאיכותיים והם מעניקים מראה טבעי יותר של השן, יש להם מראה זוהר, שקיפות טבעית וגוון אידיאלי והם משתלבים נהדר בקשת השיניים. מבין כל סוגי הכתרים, כתרי הזירקוניה הם הכתרים היקרים ביותר.

איך מתבצע תהליך הרכבת הכתר?

כאשר השן הטבעית עדיין קיימת בפה, יבצע הרופא השחזה קלה על השן שעליה יורכב הכתר כדי להעניק לכתר בסיס איתן ויציב. לאחר ההשחזה מניח הרופא על השן כתר זמני, לוקח מידות, מטבע, ומעביר למעבדת שיניים נתונים כמו, את ההעתק של השן בפה לאחר ההשחזה, את מיקום השן בלסת, את גוון השיניים ועוד. תיעוד מדויק של כל הנתונים יאפשר לטכנאי השיניים לבנות בהתאמה מושלמת את הכתר הקבוע ולהעניק לשן החדשה יכולת תפקוד מיטבית ומראה אסתטי מרשים.

במצבים שבהם יש צורך לשחזר שיניים חסרות, מחדיר הרופא אל עצם הלסת שתל דנטלי אשר מחליף את שורש השן, ומרכיב עליו מבנה שעליו מרכיבים את הכתר לשן.  

את הכתר הזמני מדביק הרופא בעזרת דבק זמני, דבק שאינו עמיד בפני לחץ או מים, ולכן לא אחת הכתר הזמני עלול ליפול. לא מומלץ להישאר ללא כתר בפה, השיניים הסמוכות עלולות לזוז והתבנית שנלקחה לבניית השן הקבוע לא תהיה מדויקת. כאשר הכתר הזמני נפל יש לחזור אל המרפאה ולהתקין אותו מחדש.

לפני התקנת הכתר הקבוע מייבש ומנקה הרופא את האזור כדי שאף דבר לא יחצוץ בין השן או המבנה לבין הכתר. כעת מניח הרופא את הכתר על השן ובודק את התאמתו. הרופא בודק האם המטופל מרגיש בנוח, האם הכתר אינו לוחץ או מקשה על סגירת הפה ועוד, ובמקרה הצורך מעצב הרופא מעט את הכתר באמצעות מקדחת השיניים. בשלב האחרון מדביק הרופא את הכתר באמצעות דבק מיוחד וחזק.

כתרים לשיניים – כמה טיפים משולחנו של ד"ר מאיר ממרייב

לא מומלץ להישאר עם הכתר הזמני בפה תקופה ארוכה, הכתר הזמני צובר חיידקים וגורם לגירוי של החניכיים, שולי הכתר אינם מותאמים בהתאמה מדויקת, ולכן יש סכנה של התפתחות עששת משנית מתחת לכתר, גורמים העלולים להביא להחמרה של הפגיעה בשן שאותה רוצים לשקם ואף לכישלון השיקום.

כאשר רוצים להרכיב כתר על השיניים הקדמיות כדאי לשקול הרכבת כתר ללא מתכת או כתר זירקוניה גם במחיר יקר יותר מטעמי אסתטיקה, בשיניים האחוריות אפשר להשתמש בכתרי חרסינה מאוחה למתכת.

לסיכום, בכל מקרה של הרכבת כתרים חשוב לבחור רופא שיניים מקצועי ומיומן העובד עם מעבדת שיניים איכותית. אל תתפתו לכתרים זולים, מחיר נמוך מדי של הכתר עלול לאותת על איכות נמוכה של הכתר שיגרום לנזקים ולבעיות כעבור מספר שנים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​