השתלת שיניים

השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים אף עשויים לחוות פגיעות כאלו ואחרות בשיניים לאורך החיים.

חשוב להדגיש כי לא מדובר כאן רק בצורך אסתטי, אלא גם בצורך תפקודי שכן, שיניים תקינות הן בהחלט דבר חיוני עבורינו. על כן, בלא מעט מקרים הטיפול המתבקש יהיה לערוך השתלת שיניים. 

אז מהי השתלת שיניים בדיוק, כיצד היא עובדת ומה עוד עליכם לדעת על נושא זה? על כך ועוד בכתבה הבאה >>

באנר אודות ד"ר מאיר ממרייב

שתלים דנטליים לשיניים – מהם בעצם?

שתלים דנטליים הם בעצם מעין ברגים קטניים עשויי טיטניום, בהם משתמשים במסגרת הליך כירורגי, בו אותם שתלים מוחדרים לתוך עצם הלסת. המטרה של התהליך הזה היא בעצם לשמש תחלופה לשורש השן החסרה, וכך נוכל להשיג בעצם שיקום מלא של חלל הפה – הן מבחינה אסתטית, והן מבחינה תפקודית.

יתרונות של טיפול השתלת שיניים

טיפול השתלת שיניים – מדוע אנחנו צריכים אותו?

השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל למדי עבור כל מי שסובל משיניים הרוסות או לחילופין, איבד שיניים לאורך החיים. מדובר בעצם בטיפול שמטרתו לשקם ככל הניתן את מראה חלל הפה, זאת על ידי החלפת השימוש בשיניים תותבות.

במסגרת הטיפול, הרופא בעצם מבריג את השתל ישירות אל תוך עצם הלסת. מדובר בשתל עשוי טיטניום, וחשוב להדגיש כי הוא לא מחליף את השן שנעקרה – אלא את השורש שלה, וזו הסיבה העיקרית לכך שגם לא ניתן לראות את השתלים לאחר סיום הטיפול.

השתלת שיניים נחשבת לטיפול יעיל, שמהווה פתרון עם אחוזי הצלחה חסרי תקדים, אם כי חשוב להדגיש שבמקרים בהם מדובר באדם מעשן ייתכן כי משמע הדבר הוא שהסיכויים להצלחת הטיפול יהיו נמוכים יותר. 

למי הטיפול מיועד?

כאמור, טיפול השתלת שיניים יכול להתאים לכל אחד שזקוק לו, ואילו בדרך כלל אלו שזקוקים לטיפולים הם אנשים שנעקרו להם שיניים או לסירוגין, סובלים משיניים הרוסות בשל מצבים מסוימים אליהם נקלעו.

בדרך כלל מדובר באנשים הסובלים ממחלות רקע אחרות ובפרט במבוגרים, אך מקרים שונים של שיניים הרוסות יכולים להיות בכל גיל – ואילו טיפול השתלת שיניים יהיה הפתרון המומלץ בכל מקרה שכזה.

שלבי הטיפול

 1. אבחנה – כמובן שלפני הכל הרופא שמסייע לכם אמור לאבחן לעומק את מצבכם, זאת על מנת שהוא יוכל להתאים את הטיפול המקצועי והמדויק ביותר שיסייע לכם. לכן, לפני הכל הרופא יערוך לכם אבחנה מקיפה שמטרתה למפות את המצב שלכם עבור המשכיות הטיפול.
 2. טיפול – אחרי שהאבחנה עברה בהצלחה והרופא התאים לכם טיפול, הגיע הזמן לגשת אל הטיפול עצמו.
 3. שיקום – כמובן שכמו כל טיפול אחר, גם כאן אחרי השתלת שיניים נצטרך לעבור תהליך שיקום על מנת שנוכל לחזור לשגרת חיי היום-יום הרגילה שלנו. לכן, לאחר שהטיפול עובר בהצלחה – הגיע הזמן להתחיל בתהליך שיקום הדרגתי, שחשוב לא פחות להשקיע בו. 
 4. בניית הכתר – לאחר שעברתם את תהליך השיקום, הטיפול שלכם הסתיים רשמית. אמנם, חשוב להדגיש כי שלב זה אינו מהווה את התחנה האחרונה שכן – כעת עליכם להתקין כתר על מנת שתוכלו להגן על השיניים שלכם.
שלבי הטיפול בהשתלת שיניים אינפוגרפיקה דר מאיר ממרייב

סוגי כתרים

כתר זירקוניה הוא אחד מסוגי הכתרים הנפוצים והאהובים ביותר היום, זאת בשל היתרון האסתטי המשמעותי שלו (הוא כמעט ולא נראה בהשוואה לסוגי כתרים אחרים), וכמובן גם בשל העמידות יוצאת הדופן שלו. אמנם, חשוב לקחת בחשבון כי בהתאם, מדובר גם בכתר שהוא הרבה יותר יקר מרוב סוגי הכתרים השונים הקיימים בימינו. 

כתר העשוי ממתכת מלאה ללא ציפוי, ומכאן בעצם שמו. אמנם מדובר בכתר חזק ועמיד, ובמחיר מאוד סביר ונוח – אך חשוב לקחת בחשבון כי הוא לא כל-כך אסתטי בהשוואה לפתרונות אחרים בתחום, ואילו נוכחות המתכות עלולה לגרום לשחיקת חניכיים לאורך זמן. 

כתר נוח, שמטרתו העיקרית היא בעצם לשמש בתור מעין פתרון זמני עד להתקנת הכתר הקבוע, במקרים בהם חל צורך דחוף להגן על השיניים לאחר טיפול השתלה. 

למידע נוסף אודות כתר זמני >>

איך לבחור את הכתר שיתאים לי?

כמו כל דבר אחר בחיים, גם בחירת כתר היא עניין אינדיבידואלי לחלוטין, ואילו היא עשויה להשתנות ממטופל למטופל, כמובן בהתאם להמלצת הרופא המטפל אך תוך כדי התחשבות בהעדפות שלכם.

יש לא מעט פרמטרים שיכולים להשפיע על הבחירה, כמו לדוגמא מיקום השן. במידה ותצטרכו לבצע התקנת כתר על אחת מהשיניים הקדמיות, כמובן שהעדיפות תהיה לשים דגש על הפן האסתטי – ואילו במקרים אלו כתר זירקוניה לדוגמא יהיה הבחירה הטובה ביותר.

אולם, חשוב לקחת בחשבון גם את התקציב שלכם – הרי כתר זירקוניה הוא יותר יקר משאר הכתרים, לכן חשוב לתת על כך את הדעת. 

שיטת אול און 4 מול שיטת אול און 6 – מהם ההבדלים ואיזו שיטה עדיפה?

שיטות הטיפול אול און 4 ו-אול און 6 אלו בעצם שתי גישות טיפוליות לתהליך שיקום פה מלא, כאשר שתי השיטות מבוססות בעצם על שתלים דנטליים. אז מה ההבדל בין השיטות, וטיפול במסגרת איזו שיטה יהיה עדיף עבורכם? בטבלה הבאה תוכלו לראות השוואה מקיפה בין שתי הגישות השונות:

שיטת אול און 4 

שיטת אול און 6

4 שתלים דנטליים בלבד, אותם הרופא אמור למקם בצורה אסטרטגית בלסת. 

בניגוד ל-4 שתלים, כאן מדובר בעצם ב-6 שתלים דנטליים, אותם מרכיבים באופן אחיד לאורך כל הלסת. 

מתאימה בעיקר למטופלים שחוו אובדן עצם (שיניים) משמעותי, זאת מאחר ומדובר בשיטה אשר דורשת פחות שתלים. 

מכיוון שמדובר ביותר שתלים אותם בדרך כלל יתקינו בצורה אחידה, מדובר בפתרון שיותר יתאים לאלו שמגיעים לטיפול כבר מראש עם עצם בריאה יותר בהשוואה לאלו שכדאי להם להיעזר בשיטת אול און 4. 

יציבות מינימלית לאורך זמן.

במידה ומדובר במטופלים עם עצם בריאה יחסית שהשיטה הזו יכולה להתאים להם, סביר להניח כי נראה יציבות אידיאלית גם לאורך תקופת זמן ממושכת. 

בחירת השיטה שתתאים לנו

הנה כמה פרמטרים שבעזרתם נוכל לבחור את שיטת הטיפול שהכי מתאימה לנו:

 • מצבה של עצם הלסת – איכות עצם הלסת, המצב שלה וכמובן גם כמות השיניים שנפגעו משפיעה בצורה ישירה על השיטה שכדאי לנו לערוך טיפול באמצעותה – הרי נצטרך להתאים לכך את כמות השתלים.
 • העדפות אישיות – כמו כל בחירה אחרת, גם כאן ניתן לראות לא מעט מטופלים שיעדיפו שיטה אחת על פני אחרת. כמובן שתמיד נמליץ לכם להישמע להמלצותיו של הרופא המטפל, אך הוא יעשה כמיטב יכולתו על מנת להתאים לכם שיטת טיפול לפי העדפותיכם האישיות.
 • תקציב – גם כאן התקציב קובע. נכון, שיטת אול און 6 עשויה להניב תוצאות יותר איכותיות לאורך זמן, בייחוד אם מצב העצם ההתחלתי שלכם הוא טוב יחסית – אך היא הרבה יותר יקרה בהשוואה לשיטת ה-אול און 4. 

שיקום על גבי שתלים – איך זה עובד?

שיקום על גבי שתלים זהו בעצם פתרון מתקדם וחדשני עבור מטופלים הסובלים מאובדן שיניים או לסירוגין, מהרס ניכר ומשמעותי בשן אחת או מעבר לכך.

השיקום נעשה על ידי מבנה טיטניום עליו מורכב כתר – כיפה מתכתית אותה מצפים בחרסינה. במידה ומדובר במקרים בהם חסרות מספר שיניים, ניתן לבצע בסמוך לטיפול גם השתלה דנטלית במרווחים שונים, ואילו לאחר מכן על ההשתלה יבוצע תהליך שיקום הכולל רצף של כתרים מחוברים, אותם נהוג לכנות היום בתור "גשר". 

שתלים קצרים מול שתלים ארוכים

שתלים קצרים

שתלים ארוכים

שתלים קצרים בדרך כלל יהיו באורך של בין 6 ל-8 מ"מ. 

שתלים ארוכים בדרך כלל יהיו באורך של בין 10 ל-16 מ"מ. 

מתאימים בעיקר עבור מטופלים שחוו אובדן עצם משמעותי שכן, אלו ידרשו הרבה פחות עצם זמינה עבור הטיפול שלהם. 

מתאימים למגוון רחב מאוד של מטופלים שונים במצבים שונים. 

מתאימים למקרים ספציפיים, ועשויים להיות פחות יציבים וחזקים בטווח הארוך. 

יציבות ברמה גבוהה מאוד לאורך זמן, חזקים ועמידים הרבה יותר בהשוואה לשתלים קצרים.

דורשים כמות פחותה יחסית של עצם זמינה. 

דורשים הרבה יותר עצם זמינה.

תהליך השתלה יחסית נוח ופשוט. 

תהליך השתלה הרבה יותר מורכב, ואילו ברוב המקרים הוא גם יהיה יקר יותר בהתאם. 

האם קיימים סיבוכים אפשריים או תופעות לוואי?

כמו בכל הליך רפואי, גם כאן קיימים לא מעט סיכונים מסוימים. אמנם, חשוב מאוד להדגיש כי הסכנה העיקרית כאן היא מצב בו השתלת השיניים לא התבצעה בצורה נכונה מבחינת עיצוב הגשרים. זאת מאחר ואת הגשרים מניחים על השתלים, והם אלו שאחרים בין היתר על נשיאת עומס סגר הפה.

במידה והגשרים לא הותאמו בצורה אופטימלית – הדבר יכול  לבוא למצב של לחץ על סגר הפה. עם זאת, חשוב מאוד לקחת בחשבון כי ברוב ההשתלות לא מתרחשים סיבוכים בכלל, ובעצם מדובר בסיכוי נמוך יחסית של עד 10% כאשר מדובר בכשל בביצוע השתלה בלסת העליונה, ואילו סיכוי של 5% כאשר מדובר בלסת התחתונה.

תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים נוספים כמו דלקת באזור השתל, אובדן העצם וכיוצא בכך גם הם מתרחשים בתדירות מאוד נמוכה, אם כי חשוב מאוד לציין כי מדובר בסיכונים שלא נחשבים חמורים מלכתחילה.

האם מדובר בטיפול כואב?

הטיפול עצמו לא כואב, אך ייתכנו כאבים מסוימים באזור חלל הפה לאחריו שכן, מדובר בתופעה די נורמלית ונפוצה. חשוב להדגיש כי מידת הכאב עשויה להשתנות מטיפול לטיפול, וניתן להקל עליה באמצעות משככי כאבים במידת הצורך.

חשוב גם להקפיד לשמור על היגיינת הפה בתקופה שלאחר הטיפול, ומומלץ במהלך תקופת ההחלמה לתעדף מזון רך שאינו קשה ללעיסה – כך תוכלו להקל על הכאבים שלכם. 

לשיטת השתלות שיניים ביום אחד לחצו כאן >>

כמה זמן השתל הדנטלי מחזיק בפה בעצם?

שתל דנטלי איכותי מחזיק בדרך כלל לפחות 15 שנה, אך הדבר עשוי להשתנות בהתאם לאיכות ההשתלה, וכמובן גם בהתאם לטכניקת ההשתלה הספציפית שהתבצעה.

חלק נוסף הוא עניין התחזוקה שכן, שמירה על היגיינת פה אופטימלית היא דבר חיוני על מנת למנוע התפתחות של דלקות סביב השתל שאף עלולות להחליש אותו. חשוב מאוד לציין כי עישון הוא השפעה חסרת תקדים במצבים אלו, ואף הוא עלול לגרום לירידה בזרימת הדם, מה שפוגע באיכות החלמת הרקמות. 

באילו סוגי טכנולוגיה משתמשים עבור טיפולים אלו?

תחום הטכנולוגיה הרפואית עבר התפתחות חסרת תקדים במהלך השנים האחרונות, וכך גם בנוגע לרפואת השיניים. לפיכך, אין זה מפתיע כי משתמשים בלא מעט טכנולוגיות מתקדמות על מנת לייעל ולשפר תהליכים שונים של טיפולי השתלת שיניים.

לדוגמא, היום נהוג להשתמש בהדפסה תלת מימדית על מנת ליצור מודלים מדויקים של לסת המטופל, כך שהרופא יוכל להתאים שתלים בצורה מושלמת.

נהוג להשתמש גם בניווט כירורגי ממוחשב, טכנולוגיה המשלבת בין היתר גם סריקות CT על מנת ליצור מעין תמונה וירטואלית שאמורה להמחיש את מבנה לסת המטופל. הטכנולוגיות האלו עוזרות לשפר את רמת הדיוק, ואילו הופכות את ההתאמה ללסת המטופל לעניין הרבה יותר נוח עבור הרופא המטפל.

סוגי טכנולוגיה משתמשים עבור טיפולים שיניים תמונה ראשית

שיקום מנצח – הנחיות למטופלים לאחר הניתוח

 • מנוחה – כמו בכל הליך רפואי אחר, גם כאן חשוב לשים דגש משמעותי על העניין של מנוחה, מכיוון שרק כך תוכלו להתאושש כהוגן.
 • קירור – כדאי מאוד להניח קומפרסים קרים על האזור בו ביצעתם טיפול השתלה מדי יום. מומלץ לעשות זאת למשך 20 דקות בכל פעם.
 • תזונה – אנו ממליצים לכם לתעדף כמה שניתן מזון רך וקל ללעיסה לאורך כל תקופת ההחלמה, משום שעליכם לאמץ את האזור בו עברתם השתלה כמה שפחות. כמו כן, כדאי להימנע גם מאכילה בצד המנותח. 
 • עישון – עישון אינו ההרגל הכי ידידותי עבור בריאות חלל הפה בלשון המעטה, אך אם אתם מעשנים בכל זאת – חשוב מאוד להימנע מעישון לחלוטין במהלך תקופת ההחלמה, מאחר ועישון עלול לפגוע באיכות התהליך שלכם ואף להרוס את השתל – ולכן נרצה להימנע ממנו.

טיפול השתלת שיניים במרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בראשות ד"ר ממרייב 

אחרי שהסברנו לכם כל מה שצריך לדעת על טיפול השתלת שיניים וכל הסובב סביב נושא זה – הגיע הזמן למצוא רופא מטפל שיוכל לסייע לכם לעבור את הטיפול בשלום ולערוך אותו על הצד הטוב ביותר.

היום קיים מבחר לא קטן בכלל של רופאים מומלצים, אך אין ספק כי הבחירה הטובה ביותר בשבילכם הוא ד"ר ממרייב – רופא עם ניסיון מעמיק בתחום, ורזומה מרשים של מאות מטופלים מרוצים.

ד"ר ממרייב שם לו כמטרה לתת את היחס האישי וההגון ביותר לכל לקוחותיו, וזאת מבלי להתפשר על קבלת טיפול מקצועי ברמה הגבוהה ביותר שקיימת היום. אז אם גם אתם רוצים לערוך השתלת שיניים במקום הנכון – צרו קשר עם המרפאה של ד"ר ממרייב עוד היום.

ד"ר מאיר ממרייב והצוות שלו
תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​