השתלות שיניים ביום אחד: שיטות, יתרונות ואחוזי הצלחה

השתלות שיניים ביום אחד - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

השתלת שיניים זהו אחד הטיפולים השגרתיים והנפוצים בעולם רפואת השיניים. זהו טיפול שבו מחדיר הרופא שתל דנטלי אל תוך עצם הלסת, שתל שתפקידו להחליף את השן הטבעית שאבדה. בשיטה הקלאסית השתלת השיניים נמשכת מספר חודשים, אך הבשורה החדשנית והמרתקת בתחום השתלות השיניים היא שכיום אפשר לבצע השתלת שיניים ביום אחד.

מרפאה מומחים להשתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד מתבצעת בשיטה הנקראת העמסה מיידית וכאשר הטיפול מתבצע בידי רופא שיניים מיומן ובעל ניסיון, אחוזי ההצלחה של השיטה החדשה לא נופלים מאחוזי ההצלחה של השתלת שיניים בשיטה הקלאסית ועומדים על תשעים ושישה אחוזי הצלחה.

ד"ר מאיר ממרייב, מומחה בתחום השתלות השיניים, מסביר מה ההבדל בין השתלת שיניים בשיטה קלאסית לבין השתלת שיניים ביום אחד ומהם היתרונות של השיטה החדשה.  

באנר אודות ד"ר מאיר ממרייב

השתלת שיניים קלאסית

השתלת שיניים בשיטה הקלאסית מתבצעת בשני שלבים, שלב ההשתלה ושלב החשיפה:

 1. בשלב ההשתלה יש לחשוף את בסיס העצם שאליה אמור להיות מוחדר השתל, לבצע קדיחה בתוך העצם וליצור חור שאליו מבריגים את השתל. 
 2. בשלב החשיפה מבצעים חשיפה של השתל באמצעות הסרת הרקמות של החניכיים באזור ומחברים אליו כיפת מתכת אשר מכסה על השתל ומאפשרת הגנה על רקמות החניכיים העדינות באזור בתקופת ההחלמה.


בין השלב הראשון לשלב השני יש להמתין כשלושה חודשים עד אשר השתל ייקלט בעצם הלסת. תהליך זה נקרא בשפה המקצועית אוסטאואינטגרציה. בתקופה ההמתנה, רקמות הלסת צריכות לגדול, להתעבות, לעטוף את השתל ולהטמיע אותו היטב בתוך העצם כדי שהוא יהיה יציב ויוכל לקלוט את השן החדשה.

עם סיום שלב החשיפה ימתין המטופל שבוע כדי לאפשר לאזור להחלים, ולאחר שבוע ייקח הרופא את המידות של המבנה ושל הכתר שיורכב עליו. בתחילה יקבל המטופל כתר זמני, אך לאחר תקופה שבה יוודא הרופא את התאמת הכתר למבנה ולפה יקבל המטופל את הכתר הקבוע.

בהשתלת שיניים ביום אחד מבוצע כל התהליך בביקור אחד במרפאת השיניים בלי להמתין שבועות או חודשים בין שלב לשלב. בשיטה זו כל השלבים, ההשתלה, החשיפה ובניית המבנה והכתר הזמני נעשים באותו היום ובטיפול כירורגי אחד.

כדי להצליח בשיטה זו, חייב הרופא לאבחן את מצב הפה בצורה מדויקת ומפורטת ולקחת בחשבון את כל הפרמטרים הקליניים, כמו סוג המנשך של המטופל, בריאות החניכיים, יכולות הריפוי, איכות העצם ועוד, את הפרמטרים התפקודיים וכמובן גם האסתטיים.

השתלת שיניים ביום אחד – שיטה מהפכנית

שיטה נוספת של השתלות שיניים ביום אחד היא שיטת "אול און פור", שיטה שפותחה על ידי ד"ר פאולו מאלו מליסבון. בשיטה זו משתיל הרופא בלסת ארבעה שתלים בלבד ועליהם הוא מרכיב גשר בין עשר עד שתיים עשרה שיניים הנראות ומתפקדות כמו השיניים הטבעיות. גם בשיטה זו מגיע המטופל אל מרפאת רופא השיניים כשפיו חסר שיניים ויוצא כעבור מספר שעות עם פה מלא בשיניים יפות ומתפקדות.

השתלת שיניים ביום אחד – קריטריונים

כדי להבטיח הצלחה בהשתלת שיניים ביום אחד, יש חשיבות מכרעת לכך שרופא השיניים יבצע אבחון מדויק ומפורט תוך התחשבות בפרמטרים קליניים שונים:

הערכה של בריאות הפה:

 1. הערכת מצב החניכיים כדי לקבוע אם קיימת מחלת חניכיים או דלקת כלשהי. חניכיים בריאות חיוניות לאינטגרציה מוצלחת של השתלים.
 2. הערכת יכולות הריפוי של המטופל, לרבות בריאותו הכללית וכל מצב מערכתי. מצבים רפואיים מסוימים או תרופות עשויים להשפיע על הריפוי.
 3. הערכת צפיפות ונפח עצם הלסת. כמות ואיכות מספקת של עצם הכרחיות להנחת שתלים יציבה ולהצלחה ארוכת טווח.

הערכת פרמטרים פונקציונליים כמו נשיכה ותנועת הלסת של המטופל, כדי להבטיח יישור ותפקוד נאותים של השיקום הנתמך בשתל. הערכה זו מסייעת לקבוע את המיקום האידיאלי של השתל לתפקוד מיטבי.

אֶסתֵטִיקָה:

 1. רופא השיניים צריך להתרשם מתווי הפנים של המטופל, קו השפתיים, צורת השן והצבע, על מנת להגיע לתוצאה סופית הרמונית ואסתטית.
 2. העיצוב והצורה של השחזור הנתמך בשתל – כתר או גשר – מותאמים אישית כך שיתאימו לשיניו הטבעיות של המטופל, ויוצרים חיוך חלק וטבעי למראה.   

תכנון טיפול:

 1. טכניקות הדמיה דיגיטליות מתקדמות, כגון סריקות תלת מימד, צילומי רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת וכו', משמשות להערכה מדויקת של מבנה עצם הלסת, מיקומי עצבים ואתגרים אנטומיים פוטנציאליים. 
 2. רופא השיניים קובע את המיקום והזווית האידיאליים להנחת השתל, בהתחשב בעצם הזמינה, השיניים הסמוכות וגורמים אסתטיים.

דוקטור מאיר ממרייב במהלך טיפול של שיקום פה ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד שלב אחרי שלב

 1. ייעוץ ראשוני: רופא שיניים יעריך את בריאות הפה, ידון במטרות הטיפול ויקבע האם מטופל מתאים להשתלת שיניים ביום אחד.
 2. בדיקה מקיפה: בדיקה מקיפה עשויה לכלול צילומי רנטגן דנטליים, סריקות תלת מימד וטביעות של השיניים והלסתות. זה עוזר לצוות הרפואי להעריך את צפיפות העצם, בריאות החניכיים ומצב הפה הכללי.
 3. תכנון טיפול: בניית תכנית טיפול מותאמת אישית על סמך תוצאות הבדיקה. התוכנית כוללת את מספר ומיקום השתלים הדנטליים, סוג השיקום (למשל, כתר, גשר או קשת מלאה), והמטרות האסתטיות.
 4. עקירת שיניים (במידת הצורך): צוות מרפאת השיניים יבצע את העקירות לפני ההשתלה. שלב זה מבטיח בסיס נקי ובריא להשתלות שיניים.
 5. הנחת שתל: ביום ההליך, לאחר הרדמה מקומית ממקמים את השתלים הדנטליים בדיוק לתוך עצם הלסת בהתאם לתכנית הטיפול. טכניקת All-on-4 כוללת הנחת ארבעה שתלים במקומות ספציפיים.
 6. הצמדת תותבת זמנית: לאחר שהשתלים ממוקמים. מניחים תותבת זמנית המספקת תפקוד מיידי ואסתטיקה. התותבת הזמנית מותאמת אישית לפה.
 7. טיפול לאחר ניתוח: צוות רופאי השיניים יתן הנחיות לטיפול לאחר ההשתלה, לרבות נוהלי היגיינת פה נאותים, הגבלות תזונתיות ותרופות. חשוב למלא בקפדנות אחר הוראות אלה כדי לקדם ריפוי ולהפחית את הסיכון לסיבוכים.
 8. ריפוי ואוסאואינטגרציה: במהלך החודשים הקרובים, השתלים הדנטליים עוברים תהליך אוסאואינטגרציה, כלומר השתלים מתמזגים עם העצם שמסביב, מספקים יציבות ובסיס חזק לשיקום הסופי.
 9. שחזור סופי: לאחר השלמת אוסאואינטגרציה, התותבת הזמנית מוחלפת בשחזור סופי מותאם אישית. שחזור זה נועד להתאים לנשיכה, ליישר קו עם השיניים הטבעיות ולספק תפקוד ומראה מיטביים.
 10. ביקורי מעקב קבועים: כדי לעקוב אחר התקדמות הריפוי, להעריך את יציבות השתלים ולבצע את כל ההתאמות הנדרשות לשחזור. 

השתלת שיניים ביום אחד – בלי לבזבז זמן, בלי אי נוחות ובלי תהליכים כירורגיים מרובים!

השתלת שיניים ביום אחד חוסכת למטופלים תהליך ארוך, מייגע וכואב הנמשך על פני חודשים ארוכים. גם ההחלמה מהתהליך קצרה יותר ועם פחות סיכויים לסיבוכים שונים.

כאשר אין שן המחוברת לעצם הלסת, הגוף מפרש זאת כחוסר צורך בשן ומתחיל בתהליכים של ספיגה ואובדן עצם. כאשר מיד לאחר עקירת השן מוחדר השתל אל עצם הלסת, ריפוי רקמות החניכיים מתבצע בצורה מהירה, השתל נעגן מיד בתוך העצם ונקשר אליה ובכך נמנע התהליך של אובדן העצם.

מטופלים רבים אשר סובלים ממחלות כרוניות כמו חולי לב או אוסטאופורוזיס אינם יכולים לעבור טיפולים כירורגיים ארוכים. השתלת שיניים ביום אחד מאפשרת להם לעבור טיפולי השתלת שיניים וליהנות מאיכות חיים על אף מצבם הבריאותי.

השתלת שיניים ביום אחד חוסכת מהמטופלים מבוכה ואי נעימות בתקופה שבין טיפול לטיפול. בתקופה זו השיניים הטבעיות כבר נעקרו, אך השיניים החדשות עוד לא הושתלו והוא נדרש להישאר ללא שיניים בפה. הודות להשתלת השיניים ביום אחד הביטחון העצמי של המטופל אינו נפגע, הוא יכול להרגיש בנוח כאשר הוא בא בין אנשים, לדבר בצורה ברורה ולאכול בצורה תקינה ורגילה.

השתלת שיניים ביום אחד יתרונות VS חסרונות 

יתרונות השתלת שיניים ביום אחד

חסרונות השתלת שיניים ביום אחד

מרכיב

פירוט

מרכיב

פירוט

יעילות

שיקום שיניים ביום אחד, תוצאות מיידיות.

התאמה מוגבלת למטופלים

לא כל המטופלים מתאימים להשתלה ביום אחד

"

פחות ביקורי שיניים וצמצום זמן טיפול בהשוואה לשיטות השתלה מסורתיות

"

בגלל כמות ואיכות העצם, בריאות החניכיים ומצבים מערכתיים כמו סכרת ועוד

תפקוד מיידי ואסתטיקה

יכולת לאכול, לדבר ולחייך בביטחון מיד לאחר ההליך.

סיבוכים פוטנציאליים

סיכון גבוה יותר לסיבוכים כגון כשל בשתל, זיהום או התאמת תותבות בשל הזמן המואץ של הטיפול.

"

שיקום אסתטי ושיפור הערכה עצמית.

תותבת זמנית:

ייתכן שהתותבת הזמנית הראשונית לא תציע את אותה רמה של אסתטיקה, התאמה או עמידות, ויהיה צורך בהתאמות נוספות או החלפה במהלך תקופת הריפוי.

השתלת עצם ממוזערת

טכניקת All-on-4 לעיתים קרובות מבטלת את הצורך בהליכי השתלת עצם מקיפים

ריפוי ואינטגרציה

הצלחת שתלים מיידיים, כמו שתלים אחרים, מסתמכת על אוסאואינטגרציה נכונה

"

מתאים למטופלים עם צפיפות עצם נמוכה.

  

איכות חיים משופרת

שחזור היכולת ליהנות ממגוון רחב של מאכלים

  

"

בריאות הפה, הדיבור ומראה פנים משופרים.

  

האם השיטה מתאימה לכל אחד?

השתלת שיניים ביום אחד מתאימה למטופלים הסובלים מרמת חרדה דנטלית גבוהה ולאנשי עסקים וקריירה הרוצים לחסוך זמן יקר. המטופלים הסובלים מרמת חרדה גבוהה חווים את הפחד רק פעם אחת ובאמצעות שיטות מיוחדות אפשר לעזור להם להתגבר על החרדה גם בביקור האחד במרפאת השיניים.

סיכויי הצלחת ההשתלה

הצלחת השיטה תלויה בתכנון מדויק, בניסיון ובמיומנות של רופא השיניים המבצע את ההשתלה. ד"ר מאיר ממרייב צבר ניסיון רב בתחום, הוא מכיר את כל השיטות של השתלות השיניים, הוא הצליח לעזור לאינספור מטופלים, הוא יצליח לעזור גם לכם!

לסיכום, השיטה של השתלת שיניים ביום אחד היא הבשורה החדשה בעולם השתלות השיניים, אחוזי ההצלחה של השיטה גבוהים ואינם נופלים מאחוזי השיטה הקלאסית של השתלת שיניים ביום אחד.

השתלת שיניים ביום אחד בשיטת All on 4

השתלת שיניים ביום אחד ניתנת לביצוע בשיטת All-on-4, שהיא קונספט טיפולי מיוחד לשיקום קשת מלאה. טכניקה זו מאפשרת הנחת סט שלם של שיניים קבועות על ארבעה שתלים דנטליים בלבד. 

סקירה כללית של שיטת All-on-4:

 • התהליך מתחיל בבדיקה מקיפה של בריאות הפה של המטופל, כולל הערכת מצב השיניים הנותרות, החניכיים, צפיפות עצם הלסת, ובריאות הפה הכללית. כל עקירות שיניים או טיפולים נדרשים מבוצעים לפני המשך הליך All-on-4.
 • הכנת תוכנית טיפול מפורטת בעזרת צילומי רנטגן או סריקות CT, המשמשים להערכת נפח ואיכות העצם, מה שעוזר לקבוע את המיקום האופטימלי של השתלים. 
 • הנחת ארבעה שתלים דנטליים במיקום אסטרטגי בעצם הלסת. השתלים מוכנסים בזוויות כדי למקסם את המגע עם העצם הזמינה, ולספק יציבות לשחזור הסופי. טכניקה זו מבטלת את הצורך בהליכי השתלת עצם נוספים, מה שהופך אותה למתאימה לחולים עם צפיפות עצם נמוכה. 
 • הנחת השתל בהעמסה מיידית. השתל מוצמד לסט שיניים זמני (תותב) באותו היום. זה מאפשר לצאת מהמרפאה עם חיוך פונקציונלי ואסתטי מיד לאחר ההליך. 
 • שיקום סופי: במהלך החודשים הקרובים, השתלים עוברים תהליך הנקרא אוסאואינטגרציה, במהלכו הם מתמזגים עם עצם הלסת. לאחר שילוב שתלים מלא, התותבת הזמנית מוחלפת במערך שיניים סופי, מותאם אישית וקבוע. שיניים אלו נועדו להתאים לשיניים הטבעיות מבחינת במראה, תפקוד ונוחות.

שיטת All-on-4 מציעה יתרונות רבים, כולל זמן טיפול מקוצר, אסתטיקה משופרת, יציבות משופרת ותפקוד לעיסה משוחזר.

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

טיפול בדלקת חניכיים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר טיפול בדלקת חניכיים

טיפול בדלקת חניכיים

דלקת חניכיים עלולה להשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום שלנו, בכך שגורמת לנו לאי נוחות וכאב. אי הנוחות מתגברת במיוחד בצחצוח השיניים, בזמן אכילת מאכלים

מידע נוסף »
טיפול בנסיגת חניכיים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר טיפול בדלקת חניכיים

טיפול בנסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים מתרחשת כאשר רקמת החניכיים התומכת בשיניים נסוגה בהדרגה או עוברת שחיקה. ללא טיפול בנסיגת חניכיים בזמן, שורשי השיניים עשויים להיחשף. חשיפת השורשים מלווה

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​