שתלי זירקוניה

שתלי זירקוניה - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

מה זה בכלל זירקוניה?

זירקוניה הוא סוג של חומר קרמי המופק מזירקוניום דו חמצני (ZrO2). הוא ידוע בחוזק, בקשיות' ובעמידות שלו בפני שחיקה וקורוזיה. לזירקוניה מגוון רחב של יישומים, לרבות כחומר לכתרי זירקוניה ושתלים דנטליים, מחסומים תרמיים במנועי סילון, קרמיקה אלקטרונית ותכשיטים. הוא יכול גם לשמש כתחליף לאבני חן ויהלומים בזכות מקדם השבירה והברק הגבוה שלו.

במה שונה שתל זירקוניה משתל טיטניום?

שתלים זירקוניה נבדלים משתלי טיטניום בחומר המשמש לשתל עצמו.

 • חומר: שתלים זירקוניה דנטליים עשויים מזירקוניום דו חמצני, שהוא חומר קרמי. שתלי טיטניום, לעומת זאת, עשויים מטיטניום או מסגסוגת טיטניום. 
 • תאימות ביולוגית: גם זירקוניה וגם טיטניום נחשבים לחומרים תואמים ביולוגית, כלומר נסבלים היטב על ידי גוף האדם. הן לטיטניום והן לזירקוניה יש כבר היסטוריה של שימוש מוצלח בהשתלות שיניים, וההתאמה הביולוגית.
 • צבע ואסתטיקה: שתלי זירקוניה הם בעלי צבע לבן הדומה מאוד לשיניים טבעיות, מה שהופך אותם לבחירה רצויה עבור מטופלים הזקוקים לטיפול בשיניים קדמיות. כתרי זירקוניה לשיניים קדמיות מאוד פופולריים בגלל התאמת הצבע, בעוד ששתלי טיטניום הם בעלי צבע מתכתי, שעשוי להיות מורגש יותר, במיוחד אם החניכיים נסוגות.
 • חוזק ועמידות: לשתלי טיטניום יש רקורד מוכח של חוזק ועמידות, והם נמצאים בשימוש נרחב כבר כמה עשורים. שתלי זירקוניה הם גם חזקים ובעלי תכונות מכניות מספיקות להשתלת שיניים. עם זאת, יש פחות נתונים קליניים לטווח ארוך עבור שתלי זירקוניה מאשר לשתלי טיטניום.
 • עיצוב שתל: שתלי טיטניום מורכבים בדרך כלל משני חלקים של בורג שתל הטיטניום – "שורש" מלאכותי – ומבנה מאחז שעליו מונח הכתר. שתלי זירקוניה בדרך כלל הם מקשה אחת, כאשר השתל והמבנה מתאחדים ליחידה אחת.
 • מחיר: לשתל זירקוניה מחיר יהיה בסביבות 5,000 ש"ח, בעוד ששתל טיטניום יהיה זול יותר –  בסביבות 4,000 ש"ח. זאת בגלל שהייצור של שתלי זירקוניה יקר יותר מאשר יצור שתלי טיטניום.

 

למידע נוסף אודות שתלים לשיניים >>

באנר אודות ד"ר מאיר ממרייב

באילו מקרים עדיף להשתמש בשתלי זירקוניה

להלן כמה מצבים שבהם ניתן לשקול שתלים זירקוניה:

 1. אסתטיקה: שתלי זירקוניה תואמים היטב למראה הטבעי של השיניים. אם יש אובדן שיניים בחלק הקדמי של הלסת, מומלץ לבחון אפשרות של השתלת שיניים זירקוניה כי השתלים יותר אסתטיים.
 2. אלרגיות או רגישויות למתכות: לאנשים עם אלרגיות או רגישויות למתכות, כולל טיטניום. שתלי זירקוניה מציעים אלטרנטיבה נטולת מתכות שיכולה להיות נסבלת היטב על ידי מטופלים עם רגישויות אלה.
 3. מטופלים המודאגים ממתכת בגוף: חלק מהמטופלים עשויים להעדיף להימנע מתכת בגופם מסיבות אישיות או בריאותיות. שתלי זירקוניה מספקים אפשרות המבטלת את השימוש במתכות.
 4. מטופלים עם חניכיים דקות:  שתלי זירקוניה עשויים להתאים למטופלים עם חניכיים דקות מכיוון שהצבע הלבן של הזירקוניה יכול למנוע את הופעתו של גוון אפרפר שעשוי להיראות בעת הנחת שתלי מתכת.

האם קיימת סכנה לשימוש בשתל טיטניום?

שתלי טיטניום נמצאים בשימוש נרחב בהשתלות שיניים כבר כמה עשורים, ונחשבים בדרך כלל בטוחים ויעילים. עם זאת, כמו בכל הליך רפואי, ישנם סיכונים שצריך להיות מודעים אליהם:

 • תגובות אלרגיות: טיטניום ידוע בהתאמה הביולוגית שלו, אך יחד עם זאת דווחו מקרים  של תגובות אלרגיות או רגישויות לטיטניום. 
 • פריאימפלנטיטיס: מצב הדומה למחלת חניכיים, אך הוא ספציפי להשתלות שיניים. מדובר בדלקת וזיהום של הרקמות המקיפות את השתל.
 • יציבות לטווח ארוך: לשתלי טיטניום יש רקורד מוכח של יציבות והצלחה לטווח ארוך. עם זאת, במקרים מסוימים, כשל בשתל יכול להתרחש עקב גורמים כמו אינטגרציה לקויה של העצם, זיהום או כוחות לעיסה מוגזמים על השתל. 
 • קורוזיה גלוונית: קורוזיה גלוונית יכולה להתרחש אם שתל טיטניום בא במגע עם שחזורי מתכת אחרים או חומרים בפה, כגון סתימות אמלגם. זה יכול להוביל למטען חשמלי ולנזק פוטנציאלי לשתל או לרקמות שמסביב. טכניקות בידוד נכונות ובחירת חומר מתאים על ידי רופא השיניים יכולים למזער סיכון זה.

חשוב לזכור כי סיכונים אלו הם בדרך כלל נדירים וכי להליכי השתלות שיניים יש אחוזי הצלחה גבוהים. 

מהם החידושים שהביא עימו שתל הזירקוניה?

שתלים זירקוניה הציגו מספר חידושים בולטים בתחום השתלות השיניים:

 1. אלטרנטיבה נטולת מתכות: שתלי זירקוניה מציעים אלטרנטיבה נטולת מתכת לשתלי טיטניום מסורתיים. 
 2. אסתטיקה: לשתלי זירקוניה יש צבע לבן הדומה מאוד לשיניים טבעיות ובכך, יוצרים אסתטיקה משופרת בהשוואה לשתלים מתכתיים מסורתיים. 
 3. תאימות ביולוגית ותגובת רקמות: שתלי זירקוניה תוכננו כדי לקדם תאימות ביולוגית מעולה, והורדת מקרי תנגודת של הרקמות. שתלי זירקוניה יכולים להקל על שילוב השתל עם העצם והרקמות הרכות מסביב.
 4. עיצוב מחלק אחד: שתל זירקוניה הוא יחידה אחת של שורש ומבנה המושתלים כמקשה אחת,  שיטה זו מנטרלת את ה"מיקרו-פער" שקיים בין השתל לחיבור, כפי שקיים בשתלים מסורתיים. היעדר מיקרו-פער יכול למזער את הסיכון של חדירת חיידקים וסיבוכים נלווים.
 5. חוזק ועמידות: שתלי זירקוניה הוכיחו חוזק ועמידות מספקים להשתלת שיניים. ההתקדמות האחרונה בטכניקות ייצור זירקוניה הביאה לשיפור בתכונות החומר, המאפשרות לשתלי זירקוניה לעמוד בכוחות ובמתחים של תפקודי פה יומיומיים.

מהם החידושים שהביא עימו שתל הזירקוניה אינפוגרפיקה דר מאיר ממרייב

איך לבחור מרפאת שיניים מומלצת

 • כישורים וניסיון: חפשו מרפאה עם רופאי שיניים מוסמכים ומנוסים. בדקו את התעודות וההסמכות כדי להבטיח שהמומחיות שלהם מתאימה לצרכים שלכם.
 • מוניטין וחוות דעת: חקרו את המוניטין של המרפאה על ידי קריאת ביקורות ועדויות של מטופלים קודמים. שימו לב למשוב לגבי איכות הטיפול, שירות הלקוחות ושביעות הרצון הכללית של המטופלים.
 • שירותים והתמחויות: הגדירו את מגוון טיפולי השיניים שאתם צריכים, ובדקו מה המרפאה מציעה מבחינה זו, כדי להבטיח שהם יכולים לענות על הצרכים הייחודיים שלכם.
 • טכנולוגיה ומתקנים: מרפאת שיניים מודרנית צריכה להציע ציוד ומתקנים חדישים המאפשרים טיפולים יעילים ואפקטיביים. חפשו טכנולוגיות מתקדמות כמו צילומי רנטגן דיגיטליים, מצלמות תוך-אורליות או מערכות CAD/CAM, שיכולות לשפר את הדיוק ונוחות המטופל.
 • ניקוי ועיקור (סטריליזציה): וודאו שהמרפאה פועלת לפי פרוטוקולי היגיינה קפדניים. סביבה נקייה ומטופחת היא חיונית לבטיחות המטופל ולבקרת זיהומים. שאלו על נוהלי הסטריליזציה והעמידה בסטנדרטים בענף רפואת השיניים.
 • נוחות ונגישות: קחו בחשבון את מיקומה ונגישותה של המרפאה. בחירה במרפאה הממוקמת בנוחות ליד הבית או מקום העבודה שלכם יכולה להקל על ניהול ביקורי השיניים. כמו כן, בדקו את שעות הפעילות שלהם כדי לוודא שהן מתאימות ללוח הזמנים שלכם.
 • גישה ותקשורת אישית: מרפאת שיניים מומלצת צריכה לתת עדיפות לטיפול אישי ותקשורת יעילה. רופאי השיניים צריכים להקשיב לחששות שלכם, לספק הסברים ברורים, ולערב אתכם בהחלטות הטיפול. קשר חיובי ואמון עם רופא השיניים הם תנאי לחוויה דנטלית משביעת רצון.
 • אפשרויות ביטוח ותשלום: אם יש לכם ביטוח שיניים, ודאו שהמרפאה מכבדת את הביטוח שלכם. בנוסף, שאלו לגבי שיטות התשלום המקובלות, אפשרויות מימון ושקיפות העלויות כדי להבטיח שתוכל להרשות לעצמכם את השירותים בנוחות.

שתלי זירקוניה - תמונה ראשית

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​