השתלת עצם

השתלת עצם – תהליכים לפני ביצוע השתלת שיניים

ככלל, מבוססת פרוצדורת השתלת השיניים על השתלת שתל דנטלי בצורת בורג אל תוך עצם הלסת. במקרים בהם מסת העצם באזור ההשתלה, אינה מספיקה לצורך קיבוע השתלים כנדרש, ניתן לבצע השתלת עצם או הרמת סינוס, שהיא מקרה פרטי של השתלת עצם באזור השיניים הטוחנות של הלסת העליונה. טכנולוגיות הטיפול כיום, מאפשרות להשלים את מהלך הטיפול בצורה מדויקת ובמפגש אחד ויחיד.

האם ניתן לבצע השתלת שיניים כאשר קיים מחסור במסת עצם בלסת?

השתלת שיניים היא אחת הפרוצדורות הרפואיות המוצלחות ביותר בענף רפואת השיניים ובענף הרפואה בכלל, ובטווח של שנים לא רבות, הצליח הענף לפתח שורה של פתרונות המיועדים להעמיד לרשות כל אדם את האפשרות להשתיל שיניים, גם כאשר תנאי הבסיס אינם תומכים לכאורה בביצוע ההליך. שני הפתרונות השכיחים ביותר בהיבט זה, הם השתלת עצם והרמת סינוס, וכיום מדובר בהליכים שעבורם פותחו מספר דורות של פתרונות טכנולוגיים, המאפשרים רמת הצלחה מן הגבוהות בענף הרפואה כולו.

מהי השתלת עצם ומתי היא נדרשת?

מרכיב היסוד בתהליך השתלת השיניים הוא השתל הדנטלי, אותו יש לקבע אל תוך עצם הלסת, שתספק לו את האחיזה הנדרשת לצורך קיבוע כתר השן במקומו. לאורך שנים ועם הגיל, הולכת מסת העצם בלסת ונשחקת, ובמקרים מסוימים אינה מספיקה עוד על מנת לספק לשתל את התמיכה הנדרשת לו. במקרים אלה ניתן לעשות שימוש בשתלים מיוחדים, המותאמים למסת עצם פחותה, אך גם ליכולת זו יש גבול, וכאשר מסת העצם אינה מספיקה ליישום אף אחד מן הפתרונות הקיימים, יש צורך בביצוע השתלת עצם.

כיצד מבוצעת השתלת העצם?

את העצם המושתלת, נוטל הרופא בעדיפות ראשונה, מהמטופל עצמו ומהאזור הסמוך ביותר האפשרי לאזור ההשתלה, וזאת על מנת להבטיח התאמה גנטית ומבנית מקסימלית. נטילת העצם מתבצעת על ידי גירוד של שבבי עצם מהלסת, או על ידי נטילת מקטע עצם קטן בשלמותו. לאחר השגת הכמות הנדרשת של מסת עצם להשתלה, מבצע הרופא חדירה אל מתחת לחניכיים, ומחדיר את מסת העצם הנדרשת.

מהן הבדיקות הנדרשות לבירור הצורך בפרוצדורות אלה?

כיום קיימות שורה של טכנולוגיות, המאפשרות לרופא לקבל תמונה טובה לגבי מסת העצם באזור ההשתלה המיועדת. טכנולוגיות אלה מבוססות על צילומי רנטגן לשיניים, צילומי סי.טי מסורתיים וצילומי סי.טי מיוחדים. ככלל, השתלת שיניים ממוחשבת היא טכניקת ההשתלה המתקדמת ביותר, ובמסגרתה יכול הרופא לקבל תמונה מלאה ומדויקת על מבנה הלסת ומסת העצם בחלקים השונים של הלסת, וזאת באמצעות צילומי סי.טי. ייחודיים אותם יודעת המערכת הממוחשבת לנתח בצורה אוטומטית ועצמאית. יחד עם זאת, גם טכניקות הצילום המסורתיות יכולות להעניק לרופא את התמונה הנדרשת סביב מסת העצם באזור ההשתלה.

האם יש צורך להמתין בין ביצוע השתלת עצם ובין השתלת השיניים?

שאלה זו מתייחסת הן למקרה של השתלת עצם והן למקרה של הרמת סינוס. בשני המקרים, קיימת האפשרות להשלים את המהלך של השתלת העצם והתקנת השתל הדנטלי במקומו במהלך טיפול אחד ויחיד. יחד עם זאת, הרכבת הכתר הקבוע על גבי השתל הדנטלי תתבצע בדרך כלל לאחר תקופת הסתגלות של 3-6 חודשים, במהלכם אמור השתל לעבור אינטגרציה עם עצם הלסת, ולהתקבע במקומו. בתקופת ביניים זו, ניתן להרכיב כתר זמני למטרות אסתטיקה ויכולת לעיסה ואכילה אצל המטופל.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​