ציפוי שיניים

ציפוי שיניים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

מהו טיפול ציפוי שיניים?

ציפוי שיניים הוא תהליך של מריחת שכבה דקה של חומר על פני השן כדי לשפר את המראה, החוזק והתפקוד שלה. מטרת ציפוי השיניים היא לשקם שיניים, שבורות, סדוקות, מוכתמות או דהויות, או לשפר את המראה הכללי של השיניים.

מהו תהליך ציפוי שיניים

אילו שיטות ציפוי שיניים קיימות?

ישנם מספר סוגי טיפולים, ביניהם ציפוי שיניים, הדבקת שיניים, וכתרים דנטליים: 

 • ציפויי שיניים הם "קונכיות" דקיקות מותאמות אישית, הממוקמות על פני השטח הקדמי של השן כדי לכסות על פגמים, הסדקים או שינויי הצבע. 
 • הדבקת שיניים כוללת מריחת שרף בצבע שן על פני השן כדי לתקן נזקים קלים או לשפר את המראה שלה. 
 • כתרים דנטליים הם "כובעים" בצורת שן, המונחים מעל שן פגומה או רקובה כדי להחזיר לה את הצורה, הגודל, החוזק והמראה.

סוגי ציפויים שכדאי להכיר

כיום יש מגוון ציפויי שיניים בהם רופאים משתמשים:

 • ציפוי שיניים חרסינה – סוג זה של ציפוי הוא נפוץ, וכולל מריחת חתיכות חרסינה דקות (עובי 0.5 מ"מ) על השיניים לאחר שיוף קל של האמייל. הוא מתאים להסתרת כתמים ומגן על השיניים מפני עששת. ציפוי זה נעשה כאשר ניתן להסיר חלק מחומר השן.
 • ציפוי שיניים לומינרס – שיטה מתקדמת זו היא אידיאלית להסתרת פגמים קוסמטיים חמורים יותר כגון שברים, סדקים ועקמומיות. משתמשים בצלחות חרסינה דקות יותר (0.2 מ"מ), ואין צורך לשייף את השיניים.
 • ציפוי שיניים Emax – בדומה ללומינרס, בשיטה זו נעשה שימוש גם בשכבה דקה של חרסינה שאינה מצריכה שיוף שיניים. Emax נחשב חזק יותר ועמיד יותר.
 • ציפוי שיניים קומפוזיט (מרוכב) – ציפוי זה עשוי מאותו חומר המשמש בסתימות לבנות. הוא זול יותר, מהיר יותר ליישום, ומאפשר תיקונים קלים. (עובי 0.3 עד 1 מ"מ). הוא יכול להיות מותאם אישית למצבו הספציפי של מטופל, אך הוא רגיש לכתמים ואינו חזק כמו חרסינה.
 • ציפוי שיניים זירקוניה – זירקוניה הוא חומר עמיד וחזק במיוחד המגן על השיניים מפני סדקים ושברים. צבעו לבן בוהק והוא אינו משנה צבע עם הזמן. הוא יקר יותר, וגם הוא דורש שיוף של אמייל השן.
 • ציפוי שיניים ויניר – ציפוי מסוג חדש יחסית. מורכב מסיבי חרסינה וזכוכית, המעניקים לו שקיפות המחקה את אמייל השיניים הטבעי. רופאי שיניים ממליצים על סוג זה של ציפוי לשיניים הקדמיות בגלל הרכבו הייחודי.

למי מומלץ לצפות שיניים?

ציפוי שיניים מומלץ לאנשים המעוניינים לטפל בשיניים פגומות כתוצאה מכתמים, שברים, סדקים וכד', כל מי שמעוניין לשפר ולרענן את מראה השיניים מבחינה אסתטית. ציפוי שיניים מומלץ גם לאנשים שרוצים להגן על השיניים שלהם מפני ריקבון או בלאי. עם זאת, חשוב להתייעץ עם רופא שיניים כדי לקבוע אם ציפוי שיניים מתאים למצב ולצרכים הדנטליים הספציפיים של המטופל.

הצוות של ד"ר מאיר ממרייב
צוות המרפאה

יתרונות ציפוי שיניים

 • משפר את מראה השיניים והפה: ציפוי יכול לשפר את המראה של שיניים דהויות, מוכתמות, סדוקות, מעוותות או שיש ביניהן רווחים. הוא מאפשר לחייך  חיוך בטוח  ומושך יותר.
 • מותאם אישית: ציפויים מיוצרים בהתאמה אישית לשיניים, ומתוכננים כך שיתאימו לצורה, לגודל ולצבע של השיניים הטבעיות של המטופל, מה שמבטיח תוצאה במראה טבעי.
 • הליך זעיר פולשני: תהליך ציפוי הוא זעיר פולשני בהשוואה להליכים דנטליים אחרים. זה דורש הסרה מינימלית של מבנה השן, ובמקרים מסוימים אין צורך בהרדמה.
 • עמיד: ציפויי שיניים הם עמידים ויכולים להחזיק מעמד שנים רבות עם טיפול נאות. ציפויי חרסינה וכתרי זירקוניה חזקים במיוחד ועמידים בפני כתמים.
 • קל לתחזוקה: קל לתחזק ציפוי עם הרגלי היגיינת פה טובים, כולל צחצוח, שימוש בחוט דנטלי ובדיקות שיניים קבועות.

מומלץ להתייעץ עם רופא השיניים כדי לקבוע אם ציפוי הוא האפשרות הנכונה עבורכם.

בעקבות הכתבה שקראת:

יישור שיניים | שיקום פה ולסת

ציפוי חרסינה

ציפוי חרסינה הוא טיפול שיניים קוסמטי הכולל הדבקת קליפות דקות של חרסינה למשטח הקדמי של השיניים כדי לשפר את המראה שלהן. ציפויי חרסינה מיוצרים בהתאמה אישית כך שיתאימו לשיניים הטבעיות שהם צריכים לצפות – מבחינת גודל, צורה וצבע – וגם לשיניים שמסביב.

כדי להדביק ולצפות את השיניים בצורה המתאימה ביותר שתיתן מראה טבעי ולא מגושם, יהיה צורך לשייף את האמייל של השן עליה מדביקים את ציפוי החרסינה. את הציפוי מדביקים על השן באמצעות דבק שיניים מיוחד ועמיד.

ציפויי חרסינה יכולים לעזור לשפר מראה של שיניים דהויות, סדוקות,שבורות ומעוותות. 

צפו בד"ר מאיר ממרייב מסביר על ציפוי חרסינה:

ציפוי קומפוזיט

ציפוי קומפוזיט גם הוא טיפול שיניים קוסמטי הכולל הצמדת חומר שרף מרוכב בצבע שן על פני שיניים לשיפור המראה שלהן. החומר המרוכב עשוי מתערובת של פלסטיק וזכוכית וניתן לעיצוב ולהברקה, כך שיתאים לשיניים מסביב.

ציפוי שיניים קומפוזיט דורש ניקוי של פני שטח השן. לאחר מכן רופא השיניים ימרח את החומר המרוכב על השיניים, בשכבות, תוך שימוש באור מיוחד כדי להקשיח כל שכבה לפני מריחת השכבה הבאה. לאחר מריחת השכבה הסופית, רופא השיניים יעצב ויבריק את החומר המרוכב כך שיתאים לצורה ולצבע של השיניים שמסביב.

אחד היתרונות העיקריים של ציפוי מרוכב הוא שהוא זול יותר מטיפולי שיניים קוסמטיים אחרים, כמו ציפוי חרסינה. עם זאת, ציפוי קומפוזיט אינו עמיד כמו ציפוי חרסינה,  ויתכן שיהיה צורך להחליף אותו בתדירות גבוהה יותר. הוא גם נוטה יותר להכתמה ועלול לדרוש טיפולי מנע כדי לשמור על המראה שלו לאורך זמן.

ציפוי זירקוניה

זירקוניה הוא חומר קרמי חזק ועמיד ותואם ביולוגית, המשמש במגוון יישומים רפואיים מכיוון שהוא עמיד בפני שחיקה וקורוזיה.

ציפוי זירקוניה משמש לעתים קרובות לשיקום שיניים פגועות או עם עששת, והוא ידוע בחוזק ובמראה הטבעי. הציפוי נוצר באמצעות טכנולוגיית תכנון וייצור בעזרת מחשב (CAD/CAM), המאפשרת לרופא השיניים ליצור ציפוי בהתאמה אישית מדויקת התואמת לשיני המטופל. את הציפוי מחברים לשן באמצעות דבק מיוחד.

ציפוי זירקוניה הוא אופציה פופולרית למי שרוצה ציפוי חזק ועמיד במראה טבעי. בזכות העובדה שהוא חומר תואם ביולוגית, יש סיכון מופחת לגירוי או תגובה אלרגית בפה. עם זאת, ציפוי זירקוניה יכול להיות יקר יותר מסוגים אחרים של ציפוי שיניים, והוא דורש יותר זמן ומאמץ לייצור ולמיקום.

האם אפשר לצפות שן בודדת?

כן, אפשר לצפות שן בודדת בכל סוג של ציפוי שיניים. יהיו מקרים שרופא השיניים יציע למקם כתר על שן בודדת ולא ציפוי, אבל כל מקרה לגופו. ציפוי שן בודדת יכול להיות אופציה טובה למי שיש לו בעיה דנטלית קלה, שרוצים לטפל בה מבלי לעבור טיפול שיניים נרחב יותר.

ההבדל של לפני ואחרי

ההבדל לפני ציפוי שיניים ואחריו יכול להיות משמעותי. לפני כל ציפוי שיניים שיניו של אדם עשויות להיות דהויות, מוכתמות, סדוקות, לא מיושרות, או עם רווחים ביניהן. המטופלים עלולים גם לחוות רגישות בשיניים או בעיות שיניים אחרות שיכולות להשפיע על בריאות הפה הכללית שלהם.

לאחר ציפוי שיניים, השיניים מקבלות מראה חדש ומשופר. ציפוי שיניים יכול לשמש לטיפול במגוון בעיות שיניים, כגון שינוי צבע, סדקים, שברים ורווחים בין השיניים. סוג הציפוי תלוי בצרכים ובמטרות של המטופל, ובדרך כלל יהיה אחד מהציפויים הנפוצים ביותר – חרסינה, קומפוזיט או זירקוניה.

ציפוי חרסינה יכול לספק פתרון בעל מראה טבעי ועמיד לאורך זמן לשיניים דהויות או פגומות. ציפוי קומפוזיט הוא אפשרות זולה יותר שיכולה לספק גם פתרון בעל מראה טבעי, קצת פחות עמיד. ציפוי זירקוניהידוע בחוזקו, בעמידותו ובמראהו הטבעי.

לאחר ציפוי שיניים, שיניו של האדם יכולות להיות בהירות יותר, לבנות יותר ואחידות יותר. ציפוי שיניים יכול גם להגן על השיניים מפני נזק נוסף ולהפחית את רגישות השיניים. בסך הכל, ציפוי שיניים יכול לשפר באופן משמעותי את בריאות הפה והמראה של אדם, להגביר את הביטחון העצמי וההערכה העצמית שלו.

   

איך לשמור על התוצאות לאורך זמן? 

 • לשמור על היגיינת הפה באופן קבוע על ידי צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים פלואוריד יעזור להסיר פלאק ולמנוע עששת. כמו כן, מומלץ להשתמש בחוט דנטלי או בקיסמים דנטליים לפחות פעם ביום על מנת להסיר חלקיקי מזון בין השיניים ולאורך קו החניכיים, ולמנוע מחלות חניכיים.
 • להימנע ממזונות קשים ודביקים שעלולים להזיק או לעקור את הציפוי על השיניים.
 • להימנע מטבק וצריכת אלכוהול מופרזת, כי טבק ואלכוהול עלולים להכתים את השיניים ולפגוע בציפוי.
 • לחבוש מגן פה אם אתם חורקים או מהדקים שיניים. 
 • לבקר אצל רופא שיניים באופן קבוע, כי בדיקות וניקוי שיניים סדירים יכולים לסייע במניעת עששת ומחלות חניכיים, ולהבטיח שהציפוי ישאר במצב תקין.

האם ציפוי שיניים כואב?

הנחת ציפוי שיניים בדרך כלל אינה כואבת, מכיוון שמדובר בהליך דנטלי קוסמטי שאמור להיות פשוט. עם זאת, חלק מהמטופלים עלולים לחוות רגישות או אי נוחות בשלב ההכנה של הטיפול, כאשר כמות קטנה של אמייל מוסרת מהשן כדי לפנות מקום לציפוי, וחלקם גם בשלב ההנחה. כדי להפחית בתחושת אי הנוחות אפשר לבקש מרופא השיניים להשתמש בחומר מאלחש.

האם כל רופא שיניים יכול לבצע ציפוי שיניים?

מבחינה טכנית, כל רופא שיניים רשאי לבצע טיפולי ציפוי שיניים. עם זאת, ייתכן שלא לכל רופאי השיניים יש את אותה רמת מומחיות או ניסיון ברפואת שיניים קוסמטית.

ציפוי שיניים דורש רמה מסוימת של מיומנות ודיוק כדי להבטיח התאמה נכונה ותוצאה טבעית. לכן, חשוב לבחור רופא שיניים בעל הכשרה וניסיון ברפואת שיניים קוסמטית לביצוע הליך מסוג זה.

ד"ר מאיר ממרייב והצוות שלו

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​