כתר דיגיטלי

כתר בפגישה אחת באמצעות טכנולוגיית CAD-CAM

כתר באמצעות טכנולוגיית CAD-CAM, או כפי שהוא קרוי "כתר דיגיטלי", הוא כתר המיוצר בזמן אמת על ידי תוכנת מחשב פשוטה ומכונת חריטה ייעודית. טכנולוגיה זו מאפשרת לבצע את כל המדידות הנדרשות בצורה מהירה ומדויקת, ולייצר את הכתר הנדרש מגוש גולמי של חרסינה. זמינות האמצעים הנדרשים במרפאה ומהירות הביצוע של המערכת הממוחשבת, מאפשרים להשלים את טיפול הכתר בתוך פגישה אחת, שבסופה יוצא המטופל עם כתר אסתטי, עמיד וחזק לאורך שנים.

מהי טכנולוגיית CAD-CAM?

CAD-CAM הם ראשי התיבות של Computer Aided Design – Computer Aided Manufacturing, קרי עיצוב מונחה מחשב וייצור מונחה מחשב. המדובר בתוכנת מחשב בעלת יכולות תכנון ועיצוב של אלמנטים פיזיים, ממש כמו בעיצוב מבנים ועיצוב מוצרים.

על גבי רכיב העיצוב, קיים רכיב תכנות נוסף המיועד לשלב הייצור, ובו מועברים נתוני העיצוב אל מכשור מיוחד המבצע חריטה עדינה (CNC) של חומר גלם ראשוני ליצירת התוצר הסופי הנדרש.

כיצד מיושמת הטכנולוגיה לצורך ייצור כתר לשיניים?

כתר לשיניים הוא גוש חומר המותאם במידותיו לגדם השן עליה מורכב הכתר מחד, ולמתאר החיצוני הנדרש של השן מאידך. ככזה, מהווה הכתר דוגמא קלאסית למה שניתן להשיג באמצעות טכנולוגיית CAD-CAM. תהליך יישום הטכנולוגיה בתחום זה מבוסס על מספר שלבים באמצעותם ניתן לייצר את מה שקרוי "כתר דיגיטלי":

  1. מדידת כלל הפרמטרים הנדרשים לבניית הכתר – מתבצעת באמצעות מצלמת תלת מימד המונחת על גבי השן המקורית, ומודדת את סביבת השן כולה (חלל ריק בין השיניים, רוחב השיניים הסמוכות, זוויות, גובה השיניים וכן הלאה)
  2. העברת הנתונים אל תוכנת CAD, המבצעת אנליזה של הנתונים ומציגה על גבי המסך את הכתר הנדרש במידות המדויקות
  3. באמצעות תוכנת CAM, נשלחים נתוני הכתר אל מכונת עיבוד שבבי CNC קטנה (80X90 ס"מ), הממוקמת במרפאה עצמה. אל המכונה מוזן גוש חרסינה מתאים, אותו חורטת המכונה על פי הנתונים שגובשו בתוכנת המחשב. תהליך זה נמשך לא יותר מ-20 דקות.

לאחר שהכתר מוכן, יכול הרופא להדביק אותו באמצעות דבק רפואי על גבי גדם השן המקורית, לבצע השחזות ולסיים את הטיפול.

עוד באותו נושא | ציפוי שיניים חרסינה >>

מהם היתרונות המובהקים של טכנולוגיית CAD-CAM?

אחד הנושאים שמעסיקים את עולם רפואת השיניים יותר מכל הוא נושא מהירות הטיפול, והיכולת לבצע אותו במינימום מפגשים. טיפולי שיניים רבים, ובהם גם טיפולי כתר לשיניים, דורשים מהלכי טיפול הכוללים מספר רב של פגישות, כשבכל פגישה מבוצע שלב אחר בטיפול, לרוב עם מעורבות של גורם חיצוני כדוגמת מעבדה לייצור הכתר.

עבור מטופלים רבים, תהליך זה פוגע במוטיבציה שלהם לעבור את הטיפול מלכתחילה, מה שמוביל לפגיעה מתמשכת בבריאות השן. בנוסף לכך, קיים חיפוש מתמיד אחרי טכנולוגיות חדשניות, שתאפשרנה לייצר את הכתר האולטימטיבי מבחינה אסתטית, מבחינה ביולוגית ומבחינת חוזק מבני.

טכנולוגיית CAD-CAM מאפשרת למעשה לעבור טיפול כתר לשיניים בתוך פגישה אחת בלבד, וללא מעורבות של מעבדה חיצונית כלל. יכולת זו נובעת מהמאפיינים הבאים של המערכת:

  • ביצוע כלל המדידות הנדרשות בזמן אמת ובצורה ממוחשבת, ללא שימוש בחומרי מדידה ותבניות
  • עיצוב וגיבוש מבנה הכתר הנדרש בצורה ממוחשבת בתוך דקות ספורות
  • ייצור הכתר במרפאה עצמה באמצעות מכונת חריטה עדינה

מעבר לכך, מודל עיצוב וייצור כתר באמצעות טכנולוגיית CAD-CAM מאפשר התאמה מדויקת יותר של חרסינת הכתר לשיניים הסמוכות.

לרשות הרופא סט שלם של גלמי חרסינה בגוונים שונים, מהם יכול הרופא לבחור לצורך ייצור הכתר בהתאמה מלאה לגוון השיניים של המטופל הספציפי. גושי החרסינה הגולמיים עשויים חרסינה טהורה, ואינם מכילים רכיבים מתכתיים כפי שנהוג במרבית הכתרים המסורתיים.

האם הכתר עמיד וחזק כמו כתר רגיל?

על מנת להעניק לכתר שיניים את חוזקו, נהוג לעשות שימוש ברכיבים מתכתיים המשולבים בתהליך בניית הכתר. לאורך השנים, התפתחו טכניקות חדשניות לייצור כתרים מחרסינה טהורה ברמה כזאת שמעניקה להם חוזק מבני ועמידות גבוהה לפחות כמו כתרי המתכת.

גושי החרסינה הגולמיים בהם נעשה שימוש בטכנולוגיית CAD-CAM מבוססים על טכנולוגיית החומרים החדישה ביותר, המעניקה לכתר רמת חוזק מבני יוצאת דופן. כמו כן, תוכנת CAD-CAM עצמה משלבת בתהליך עיצוב הכתר גם שיקולים של חוזק מבני, ובוחנת את השפעת עיצוב הכתר על חוזקו, תוך שהיא מבטיחה את הטופוגרפיה המבנית שמעניקה לכתר את רמת החוזק המבני הגבוה ביותר.

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​