הקצעת שורשים

הקצעת שורשים - תמונה ראשית - ד״ר מאיר ממרייב

מהו טיפול הקצעת שורשים?

הקצעת שורשים היא טיפול חניכיים לא ניתוחי המכונה גם ניקוי עמוק. הוא נועד לטפל במחלות חניכיים או דלקת חניכיים כאשר הטיפול השמרני לא היה אפקטיבי.

כששואלים מה זה הקצעת שורשים? התשובה היא שזו הסרה זהירה של רובד, אבנית, חיידקים, ורקמות דלקתיות מהכיסים של החניכיים, ממשטחי שורשי השן, ומתחת לקו החניכיים. מטרת ההליך היא להחליק אזורים מחוספסים על משטחי השורשים, ביטול משקעי חיידקים, והדבקה מחדש של החניכיים לשיניים.

הקצעת שורשים היא טיפול יעיל לניהול מחלת חניכיים בשלביה המוקדמים והלאה, מה שעוזר לשלוט בזיהום, להפחית דלקת ולעצור את התקדמות מחלת החניכיים. יחד עם נוהלי היגיינת פה טובים בבית, הקצעת שורשים יכולה לתרום לבריאות ארוכת הטווח של החניכיים והשיניים.

מתי יש צורך בהקצעת שורשים?

הקצעת שורשים נחוצה כאשר מתגלה מחלת חניכיים, במיוחד פריודונטיטיס. היא מומלצת בדרך כלל כאשר יש כיסי חניכיים עמוקים (רווחים בין החניכיים והשיניים) וסימנים של דלקת וזיהום.

אינדיקציות שעשויות לחייב הקצעת שורשים:

 • כאשר עומק כיסי חניכיים עולה על 3 מילימטר וישנה הצטברות אבנית ורובד, ייתכן שיהיה צורך בהקצעת שורשים. כיסים עמוקים מספקים סביבה לשגשוג של חיידקים, ועלולים להוביל לנזק נוסף לחניכיים ולעצמות אם לא יטופלו.
 • חניכיים אדומות, נפוחות ורכות, יכולות להצביע על דלקת חניכיים או פריודונטיטיס. 
 • דימום חניכיים, במיוחד בזמן צחצוח או שימוש בחוט דנטלי, יכול להיות סימן למחלת חניכיים. 
 • נסיגת חניכיים תוך חשיפת שורשי השיניים, עלולה להוביל לרגישות ולסיכון מוגבר לעששת. הקצעת שורשים יכולה לעזור להסיר חיידקים ולהחליק את משטחי השורשים, להפחית את הרגישות ולקדם הצמדת חניכיים מחדש.
 • הצטברות משמעותית של אבנית (רובד מוקשה) ורובד על השיניים ומתחת לקו החניכיים, כחלק מתופעות לוואי של גשר בשיניים, מצריכה הקצעת שורשים לאחר הורדת הגשר כדי להסיר משקעים אלו. 
 • אם צילומי רנטגן או טכניקות הדמיה אחרות חשפו אובדן עצם סביב השיניים, זה מצביע על התקדמות מחלת חניכיים. במקרים כאלה, מבצעים הקצעת שורשים כדי לעצור את ההרס הנוסף של מבנה העצם התומך.
 • עבור אנשים שעברו טיפול חניכיים או שיש להם היסטוריה של מחלת חניכיים, הקצעת שורשים קבועה מומלצת לעתים קרובות כחלק מתוכנית תחזוקה חניכיים מקיפה. 

באנר אודות ד"ר מאיר ממרייב

כיצד מתבצע טיפול הקצעת שורשים?

 • הערכה: לפני הקצעת שורשים, נערכת בדיקה יסודית של בריאות הפה (כולל בדיקה דנטלית) כדי למדוד את עומק כיסי החניכיים ולהעריך את חומרת מחלת החניכיים, ואת מצב העצם התומכת בשיניים.
 • הרדמה מקומית: ניתן לבצע הרדמה מקומית – בהתאם להיקף הטיפול הדרוש ורמת הנוחות של המטופל – כדי להרדים את האזור. זה מבטיח חוויה ללא כאבים.
 • אבנית: רופא השיניים משתמש במכשירים מיוחדים, כגון סקאלרים אולטרסאונדים או סקאלרים ידניים, כדי להסיר בזהירות רובד, אבנית וחיידקים ממשטחי השן, כולל מתחת לקו החניכיים. התהליך מתבצע הן על שורשי השיניים והן על המשטחים החשופים של השיניים.
 • הקצעת שורשים: לאחר הסרת האבנית, רופא השיניים ימשיך לבצע הקצעת שורשים, כולל החלקת המשטחים הגסים של שורשי השן, והסרת חיידקיים התורמים לדלקת חניכיים. המשטחים החלקים מקשים על חיידקים להיצמד לשורשים, ומעודדים ריפוי וחיבור מחדש של החניכיים.
 • טיפול אנטיבקטריאלי: במקרים מסוימים, ניתן למרוח חומר אנטי-מיקרוביאלי או אנטיביוטיקה על האזורים המטופלים כדי לחסל עוד יותר חיידקים ולסייע בתהליך הריפוי.
 • מעקב ותחזוקה: לאחר הקצעת שורשים, מומלץ לקבוע עם רופא השיניים פגישת מעקב כדי להעריך את התקדמות הריפוי. הרופא גם יספק הנחיות לגבי שיטות היגיינת הפה. ביקורי תחזוקת חניכיים סדירים הם חיוניים למעקב אחר בריאות החניכיים ומניעת הישנות של מחלת חניכיים.

אולי יעניין אותך:

השלמת שיניים | כתרים לשיניים

מה ההבדל בין הקצעת שורשים לניקוי שגרתי על ידי שיננית?

ההבדל העיקרי בין הקצעת שורשים לניקוי שגרתי – מניעתי הוא העומק והמיקוד של הליך הניקוי.

ניקוי שגרתי כולל הסרת רובד ואבנית מהמשטחים הנראים של השיניים, ומעל קו החניכיים, בדרך כלל במהלך בדיקות שיניים קבועות, ומתאים לאנשים עם חניכיים בריאות וללא סימנים למחלת חניכיים. 

הקצעת שורשים, לעומת זאת, נועדה לטיפול במחלות חניכיים על ידי מיקוד לאזורים העמוקים יותר מתחת לקו החניכיים ולשורשי השן. לכן להקצעת שורשים מחיר גבוה יותר מאשר ניקוי שגרתי.

דוקטור מאיר ממרייב במהלך טיפול של שיקום פה ביום אחד

הנחיות בימים שלאחר טיפול הקצעת שורשים

כדי למנוע לאחר ביצוע טיפול הקצעת שורשים תופעות לוואי חיוני לעקוב אחר הוראות רופא השיניים כדי לקדם ריפוי ולשמור על בריאות החניכיים. 

מספר הנחיות כלליות לימים שלאחר הטיפול:

 • אם רופא השיניים רשם תרופות כלשהן, כגון אנטיביוטיקה או משככי כאבים, הקפידו לקחת אותן לפי המינון המומלץ והשלימו את הכמות המלאה של אנטיביוטיקה אם נרשמה.
 • הימנעו מצחצוח של האזורים המטופלים או משימוש בחוט דנטלי במשך 24 השעות הראשונות לאחר הקצעת השורשים, כדי לאפשר ריפוי ראשוני. לאחר מכן ניתן להמשיך לצחצח את האזורים המטופלים, אך היו עדינים והשתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים.
 • רופא השיניים עשוי להציע להשתמש בשטיפת פה ספציפית כדי לסייע בתהליך הריפוי או כדי לשלוט בחיידקים. 
 • הימנעו ממזונות ומשקאות מגרים במשך מספר ימים לאחר הטיפול. עדיף להימנע ממזונות ומשקאות חמים, חריפים או חומציים, מכיוון שהם עלולים לגרום לאי נוחות או לגירוי. הקפידו על תזונה רכה או נוזלית במידת הצורך.
 • אם אתם חווים כאב או אי-נוחות, משככי כאבים ללא מרשם כמו איבופרופן או פרצטמול יכולים לעזור להקל על כל אי נוחות. אם אתם חווים כאב מתמשך או חמור, פנו מיד לרופא השיניים.
 • שטפו את הפה במי מלח פושרים לאחר 24 השעות הראשונות. ערבבו חצי כפית מלח בכוס מים פושרים וגרגרו בעדינות בחלל הפה במשך 30 שניות, ואז תירקו החוצה. זה יכול לעזור לקדם ריפוי ולהפחית חיידקים באזורים המטופלים.
 • אל תוותרו על פגישות המעקב המתוכננות עם רופא השיניים. 

מהן התחושות לאחר טיפול ניקוי עמוק?

לאחר טיפול ניקוי עמוק, כמו הקצעת שורשים, ייתכן שתחוו תחושות שונות כחלק מתהליך הריפוי. תחושות אלו יכולות להשתנות מאדם לאדם:

 • ייתכן שתהיה רגישות מוגברת בשיניים, במיוחד לטמפרטורות חמות או קרות. רגישות זו היא בדרך כלל זמנית וצריכה להיעלם תוך מספר ימים.
 • החניכיים עשויות להרגיש רכות או כואבות בעקבות ההליך. רגישות זו היא תגובה טבעית לטיפול, ל"חיטוט" בכיסי החניכיים. זה בדרך כלל נפתר תוך מספר ימים.
 • לעיתים חווים דימום קל מהחניכיים, במיוחד במהלך צחצוח או שימוש בחוט דנטלי. זה סימן לכך שהחניכיים מתרפאות והדלקת מצטמצמת. אם הדימום נמשך, או מחמיר, פנו לרופא השיניים.
 • החניכיים עשויות להיראות מעט נפוחות; נפיחות זו היא בדרך כלל זמנית ואמורה להצטמצם ככל שהחניכיים מתרפאים.
 • אנשים מסוימים עשויים לחוות טעם מתכתי זמני בפה. זה יכול להיות בגלל נוכחות של דם או החומרים המשמשים במהלך ההליך.

איך לבחור את הרופא המטפל

בעת בחירת רופא שיניים מומחה לביצוע הקצעת שורשים או כל הליך דנטלי אחר, חשוב לקחת בחשבון מספר גורמים כדי להבטיח שתקבלו טיפול איכותי. 

איך לבחור את הרופא המטפל בהקצעת שורשים - דר מאיר ממרייב אינפוגרפיקה

תוכן עניינים
ד"ר מאיר ממרייב
ד"ר מאיר ממרייב

ד"ר מאיר ממרייב הינו בעל תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) והינו גם המנהל הרפואי של חברת השתלים הדנטליים קורטקס Cortex.
לד"ר מאיר ממרייב יש למעלה מ-25 שנות ניסיון והוא מנהל את המרכז לרפואת שיניים אסתטית ושיקומית בקניו עזריאלי - אור יהודה.
מזה שנים, ד"ר מאיר ממרייב עוסק רבות בתחומי האסתטיקה הדנטלית, לרבות שיקום פה. יש לו ניסיון רב בביצוע של שיקומים מורכבים, והוא מוסמך לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית.
בכדי להתעדכן בכל החידושים בעולם רפואת השיניים בכלל, והשתלות השיניים בפרט, ד”ר ממרייב מקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בחו”ל.

מידע מקצועי נוסף

בורג שתל נפל מה לעשות  תמונה ראשית

בורג שתל נפל: מה לעשות?

תכליתו ותפקידיו של בורג שתל לשיניים תכלית בורג שתל לשיניים הוא רכיב חיוני של שתלי שיניים, שמטרתם להחליף שיניים שנשרו או נעקרו.  ברגי השתלים משמשים

מידע נוסף »

השתלת שיניים ללא כאבים

ככל שרפואת השיניים ובמיוחד השתלות השיניים הולכים ומתקדמים, כך השתלת שיניים ללא כאבים הופכת לאפשרות מוחשית. טיפולי השתלות שיניים היו בעבר שם נרדף לאי נוחות

מידע נוסף »
השתלת שיניים ד״ר מאיר ממרייב - תמונה ראשית

השתלת שיניים

נראות השיניים וחלל הפה הם חלק בלתי נפרד מהעניין, אך למרבה הצער – לא כולם נולדו עם הגנטיקה של השיניים המושלמות, בעוד כי חלק מהאנשים

מידע נוסף »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​